Reklama

Reklama

Gigantyczna góra lodowa odrywa się od Antarktydy

Jedna z największych znanych nauce gór lodowych może w każdej chwili oderwać się od Antarktydy. Jeśli będzie to początek całej serii takich zdarzeń, to może podnieść się poziom oceanicznych wód - twierdzą brytyjscy eksperci.

Góra lodowa ma wielkość mniej więcej połowy województwa opolskiego, około pięciu tysięcy kilometrów kwadratowych. Odrywa się od lodowca szelfowego o nazwie Larsen C już od dziesięcioleci, ale w grudniu proces ten gwałtownie przyspieszył.

W najbliższych miesiącach pęknie ostatnie 20 kilometrów całego lodu - mówią naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Swansea.

Ich zdaniem jeśli cały lodowiec szelfowy Larsen C oderwałby się od Antarktydy i stopniał, poziom oceanicznych wód podniósłby się o 10 centymetrów. Zastrzegają jednak, że to tylko spekulacje i nie jest jasne czy to się w ogóle stanie, a jeśli tak, to czy proces ten będzie trwał kilka lat czy kilka dekad.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy