Reklama

Reklama

Gdy została królową, w Moskwie rządził Stalin. Na oczach Elżbiety II świat przeszedł rewolucję

Była rówieśniczką Marilyn Monroe. Gdy po śmierci ojca została królową, w Moskwie rządził Józef Stalin. Osobiście spotkała 13 amerykańskich prezydentów, poznała pięciu papieży, rozmawiała z Beatlesami. Pamiętała czasy, gdy podpisywano pakt Ribbentrop-Mołotow. Była najdłużej panującą kobietą w historii. Na oczach królowej Elżbiety II świat przeszedł rewolucję. Niejedną.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w Balmoral w swojej posiadłości w Szkocji. Miała 96 lat, na tronie Wielkiej Brytanii zasiadała przez ponad 70. 

"Królowa zmarła spokojnie" - przekazały służby pałacu Buckingham w oficjalnym komunikacie.  Chciałoby się rzec - zmarła jak żyła. Bo choć świat pędził i wywracał się do góry nogami, królowa Elżbieta II trwała na tronie niewzruszenie. 

Odgrywała ważną dla Brytyjczyków rolę jeszcze zanim została królową. 

Elżbieta i II wojna światowa. Nastolatka pokrzepia rodaków

W 1940 roku Elżbieta ma 14 lat. Trwa II wojna światowa, Londyn jest bombardowany. Lilibeth, jak ją nazywano w młodości, na prośbę ówczesnego premiera Winstona Churchilla zasiada przed mikrofonem. Wygłasza swoje pierwsze przemówienie, transmitowane w radiu. Ma podnieść na duchu walczący kraj i rozdzielone rodziny. 

Reklama

Wtedy już zna swojego przyszłego męża. Pierwszy raz zobaczyła go w 1934 r. roku na ślubie swojego stryja księcia Kentu Grzegorza. 

W 1939 roku 13-letnią Elżbietę Filip oprowadza po Britannia Royal Naval College. Ich uczucie rozkwita. Świat w tym czasie pędzi. W okupowanej Polsce wybucha Powstanie Warszawskie. Na Hiroszimę i Nagasaki spadają bomby atomowe. Powstaje ONZ. 

W 1946 roku Filip, mimo sprzeciwu brytyjskiej arystokracji, otrzymuje zgodę króla Jerzego VI na poślubienie jego najstarszej córki. Transmisję ze ślubu następczyni tronu w 1947 r. śledzą w radiu miliony ludzi na całym świecie. 

Stalin w Moskwie, Elżbieta w Wielkiej Brytanii

Gdy zmarł jej ojciec, 26-letnia Elżbieta, młoda matka dwojga dzieci, zostaje ogłoszona królową Wielkiej Brytanii. 

Papieżem był wówczas Pius XII, prezydentem Stanów Zjednoczonych - demokrata Harry Truman, w Moskwie rządził dyktator Józef Stalin. Kiedy jednak w czerwcu 1953 r. odbywa się uroczysta koronacja Królowej Elżbiety - pierwsza transmitowana w telewizji - Józef Stalin już nie żyje, a prezydentem USA jest Dwight Eisenhower. 

W czasie panowania królowej Elżbiety II upadł berliński mur i rozpadł się Związek Radziecki, powstała Unia Europejska, a Wielka Brytania zdążyła w niej być i z niej wystąpić. 

Królowa Elżbieta II miała złotą zasadę, by nie wyrażać opinii o bieżącej polityce. Opanowała jednak do perfekcji gesty i metafory. Gdy ważyły się losy brexitu, królowa wystąpiła w niebieskim kapeluszu z żółtymi kwiatami - symbolizującym flagę Unii Europejskiej. 

W roku, w którym Elżbieta przyszła na świat, w Warner Theatre w Nowym Jorku odbyła się pierwsza projekcja filmu ze ścieżką dźwiękową. Kiedy firma Ericsson wypuszczała pierwszy, ważący 40 kilogramów telefon komórkowy, Elżbieta była po trzydziestce i miała na koncie pierwsze lata na tronie. Gdy powstawała pierwsza strona www, brytyjska monarchini miała za sobą 47 lat panowania. 

W czasie jej panowania świat przeszedł rewolucję - najpierw telewizyjną, potem cyfrową. Transmisję z pogrzebu królowej będzie można śledzić w internecie. 

KRÓLOWA ELŻBIETA II NIE ŻYJE. TAK JĄ ZAPAMIĘTAMY

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy