Reklama

Reklama

Gazprom wstrzymuje tranzyt gazu przez Austrię. Powodem "odmowa potwierdzenia zleceń"

Gazprom zdecydował w sobotę o wstrzymaniu tranzytu gazu przez Austrię. Informację przekazuje agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rosyjskiego koncernu paliwowego.

Swoją decyzję Gazprom uzasadnił odmową potwierdzenia zleceń określających ilość tłoczonego tranzytem surowca przez austriackiego operatora sieci przesyłu gazu.

Gazprom dodał, że jest to skutek zmian regulacyjnych w Austrii, które nastąpiły w końcu września. Poinformował też, że w celu rozwiązania problemu współpracuje z odbiorcami z Włoch.  

Baltic Pipe. "Gaz płynie już do Polski"

Tymczasem w sobotę rano poinformowano, że gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski. Gazociąg oficjalnie został otwarty we wtorek, 27 września. Ze względu na nieukończone prace na terenie Danii, w najbliższych miesiącach nie będzie działał z pełną mocą.

Reklama

"Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski" - napisano na Twitterze Baltic Pipe Project.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim oraz kupiony u innych producentów.

Reklama

Reklama

Reklama