Reklama

Frank-Walter Steinmeier wybrany na prezydenta Niemiec

Niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało 66-letniego Franka-Waltera Steinmeiera na drugą kadencję w roli prezydenta Niemiec.

Frank-Walter Steinmeier wygrał w pierwszym głosowaniu.

Rywalami Steinmeiera w niedzielnych wyborach byli: Gerhard Trabert, lekarz medycyny i kandydat z ramienia Lewicy; fizyk Stefanie Gebauer, kandydatka konserwatywnych Wolnych Wyborców oraz Max Otte, ekonomista i członek CDU, który jednak kandydował z ramienia prawicowo-populistycznej AfD.

Wygraną miał w kieszeni

Wybierające prezydenta Niemiec Zgromadzenie Federalne składa się z 736 członków Bundestagu i 736 osób powołanych przez parlamenty krajów związkowych.

Urzędujący prezydent Frank-Walter Steinmeier mógł być pewien wygranej, cieszył się bowiem poparciem rządzącej koalicji - SPD, Zielonych i FDP - oraz chadeckiej unii CDU/CSU.

Reklama

Lubiany w społeczeństwie

Steinmeier cieszy się popularnością wśród społeczeństwa, większość popiera jego reelekcję. "Niemniej przypuszczalnie równie duża większość nie pamięta ani jednego zdania wypowiedzianego przez prezydenta federalnego. Mimo całej swojej aktywności, jego wielka popularność idzie w parze z ograniczoną władzą" - czytamy w "Die Zeit".

Prezydent w Niemczech m.in. reprezentuje państwo na arenie międzynarodowej oraz na wniosek kanclerza powołuje ministrów federalnych, sędziów federalnych i urzędników federalnych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Frank Walter-Steinmeier | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy