Reklama

Francuskim katolikom grożono śmiercią. "Na Koranie poderżnę Ci gardło"

Około 30 katolików z parafii Fontenelles w Nanterre zostało zaatakowanych przez 10 osób podczas niedawnej procesji z pochodniami zorganizowanej ku czci Matki Bożej. Uczestnikom grożono hasłem - "Na Koranie poderżnę Ci gardło" - podał w niedzielę dziennik "Le Figaro".

8 grudnia około 30 wiernych z parafii Fontenelles w podparyskim Nanterre grożono śmiercią jako "niewiernym", oblewano ich wodą i znieważano. Jeden z atakujących rzucił w wiernych płonącą pochodnią - pisze francuski dziennik.

W czasie ataku na procesję padały obelgi i groźby pod adresem duchownych i parafian. Organizatorzy musieli zrezygnować z zaplanowanej trasy procesji - informuje "Le Figaro".

Procesja miała wyruszyć z kościoła św. Józefa do kościoła św. Marii w dzielnicy Pablo Picasso i była zatwierdzona przez prefekturę. Kiedy policja przybyła na miejsce ataku, sprawcy uciekli. Procesję wówczas wznowiono - informuje "Le Figaro".

Reklama

Wszczęto śledztwo

W niedzielę prokuratura w Nanterre poinformowała, że "wszczęła śledztwo w sprawie groźby śmierci i przestępstw oraz wykroczeń wobec ludzi oraz przemocy na spotkaniach". "Czyny te zostały popełnione z powodu przynależności ofiar do religii katolickiej" - wyjaśniał zastępca prokuratora Caroline Gontran.

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin potępił na Twitterze ataki na katolików, określając je jako "czyny niedopuszczalne". "W naszym kraju musi być możliwe korzystanie z wolności wyznania. Wsparcie dla katolików we Francji" - oświadczył minister.

O zdarzeniu poinformował media katechumen, który jednak z powodu obaw o swoje życie usunął swoje wpisy na ten temat w mediach społecznościowych. Biskup Nanterre poinformował, że w najbliższych dniach odwiedzi zaatakowanych parafian. "Diecezja skontaktowała się z władzami publicznymi w celu zapewnienia im bezpieczeństwa" - poinformowano.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Francja | katolicy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy