Reklama

Reklama

Francuski publicysta chwali wyrok TK. "Czas przeciwstawić się KE"

Francuski publicysta i prawdopodobny kandydat w wyborach prezydenckich we Francji Eric Zemmour pozytywnie skomentował wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym. - Czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad prawem europejskim i przeciwstawić się Komisji Europejskiej w jej próbach wpływania na porządek prawny innych krajów - oświadczył.

"Wczoraj polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilka artykułów traktatów UE jest niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał stwierdził, że instytucje europejskie prowadzą działania wykraczające poza zakres ich kompetencji. Stwierdził, że polskie prawo konstytucyjne jest nadrzędne w stosunku do prawa europejskiego" - napisał Zemmour w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

"Polski TK korzysta ze swoich uprawnień"

Publicysta podkreślił w nim, że kraj członkowski UE ma prawo decydować o ustawodawstwie, które go dotyczy. Przywołał też stanowisko KE, która przekazała, że rozważa zablokowanie funduszy UE dla Polski przewidzianych w Funduszu Odbudowy.

Reklama

"Te groźby stanowią poważny atak na wolność polityczną w tym kraju. Stawiając polską konstytucję ponad prawem europejskim, polski Trybunał Konstytucyjny korzysta jedynie z przysługujących mu uprawnień. Stosuje jedynie swoją prerogatywę do decydowania o tym, które ustawy mają zastosowanie w Polsce, a które nie" - podkreślił.

Zemmour stwierdził również, że celem krytyki KE są "zawsze te same państwa", które są "oceniane pod względem ideologicznym" oraz "szantażowane".

"(...) stawką jest suwerenność narodów europejskich" - dodał Zemmour.

Po wyroku TK. "Wspieram polski rząd"

"Wspieram polski naród i rząd w ich utrzymywaniu autonomii oraz porządku prawnego" - podkreślił publicysta. Jak ocenia, Francja powinna przeciwstawić się próbom narzucenia jej obcej polityki i ideologii.

Zemmour nie ogłosił dotąd oficjalnie swojej kandydatury w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji, prowadzi jednak kampanię wyborczą, występuje w debatach telewizyjnych, a jego notowania w sondażach szybko rosły w ostatnich tygodniach.

Według opublikowanego w środę badania Harris Interactive Zemmour może wejść do drugiej tury wyborów prezydenckich wraz z urzędującym szefem państwa Emanuelem Macronem, ostatecznie jednak wygrałby Macron, uzyskując 55 proc. głosów. To także pierwsze badanie opinii publicznej, w którym Zemmour pokonuje kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Wybory prezydenckie we Francji zaplanowane są na kwiecień 2022 r.

Czytaj też: Donald Tusk po wyroku TK: Wzywam wszystkich na Plac Zamkowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje