Reklama

Reklama

Francuski minister: Wyrok TK to atak na Unię Europejską

Ministrowie z Francji i Luksemburga reagują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał część przepisów europejskich za niezgodne z konstytucją. - To bardzo poważna sprawa - oznajmił francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

- To bardzo poważna sprawa, to atak na Unię Europejską, a w praktyce ryzyko wyjścia Polski ze Wspólnoty - powiedział Clement Beaune, komentując orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.


Wyrok TK? "Kwestia polityczna"

- To bardzo poważne. To nie kwestia techniczna ani prawna. To kwestia w całości polityczna, która wpisuje się w długą listę prowokacji wobec Unii Europejskiej - powiedział Beaune na antenie stacji BFM TV.

- Istnieje niebezpieczeństwo faktycznego wyjścia Polski z Unii Europejskiej - dodał, zaznaczając, że nie chciałby, by Polska opuściła Wspólnotę. Beaune określił orzeczenie jako dokonany przez polski Trybunał Konstytucyjny "atak na UE".

Reklama

Czytaj też: Wyrok TK. "Trybunał nie wyklucza usunięcia orzeczeń TSUE z polskiego porządku prawnego"

"Bardzo, bardzo niepokojący rozwój wydarzeń"

Z kolei minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział w piątek, że "rozwój wydarzeń w Polsce jest bardzo, bardzo niepokojący (...) musimy jasno powiedzieć, że polski rząd igra z ogniem".

- Prymat prawa europejskiego jest kluczowy dla integracji europejskiej i naszego wspólnego europejskiego życia. Jeżeli ta zasada zostanie złamana, Europa, jaką znamy, zbudowana na Traktatach Rzymskich, przestanie istnieć - ostrzegł szef luksemburskiej dyplomacji.

Komisja Europejska o wyroku TK: Prawo UE ma prymat nad krajowym

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny?

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje