Reklama

Reklama

Francuski kardynał molestował 14-latkę. Watykan zapowiada śledztwo

Watykan poinformował w piątek, że przeprowadzi śledztwo w sprawie francuskiego kardynała Jean-Pierre Ricarda, który wcześniej w tym tygodniu przyznał się do molestowania 14-letniej dziewczynki kilkadziesiąt lat temu. Jak podkreślił dyrektor watykańskiego biura prasowego, osoba, która będzie przeprowadzać śledztwo musi być "bezstronna i doświadczona".

Dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni zakomunikował, że wstępne dochodzenie rozpocznie się po znalezieniu "najbardziej odpowiedniej do jego przeprowadzania osoby", która charakteryzować się musi "niezbędną autonomią, bezstronnością i doświadczeniem".

Francja. Kard. Jean-Pierre Ricard molestował 14-latkę

We wtorek prokuratura we francuskiej Marsylii wszczęła przeciwko emerytowanemu kardynałowi wstępne śledztwo w sprawie napaści na tle seksualnym. Jean-Pierre Ricard, emerytowany arcybiskup Bordeaux, przyznał się w poniedziałek do "nagannego zachowania" wobec 14-letniej wówczas dziewczynki, do którego doszło 35 lat temu.

Reklama

"35 lat temu, kiedy byłem proboszczem, zachowywałem się w sposób naganny z 14-letnią dziewczynką. Moje zachowanie musiało wywołać w tej osobie poważne i trwałe konsekwencje" - przyznał w poniedziałek w oświadczeniu 78-letni duchowny.

Kardynał poprosił o wybaczenie i zapowiedział, że zrezygnuje ze swoich funkcji oraz nie będzie się uchylał od odpowiedzialności przed władzami świeckimi i kościelnymi.

- We Francji 11 byłych lub obecnych biskupów, w tym kard. Ricard, jest obecnie podejrzewanych o nadużycia seksualne w sprawach prowadzonych przed państwowym lub kościelnym wymiarem sprawiedliwości - ogłosił przewodniczący Konferencji Biskupów Francji abp Eric de Moulins-Beaufort w poniedziałek w Lourdes. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy