Reklama

Francja: Wypompują wodę spod alpejskiego lodowca

Ogromne jezioro, które utworzyło się pod lodowcem na Mont Blanc, ma zostać osuszone, żeby zapobiec powtórzeniu się powodzi sprzed ponad 100 lat, która zabiła 175 ludzi.

Przystąpiono do wiercenia w lodowcu Tete Rousse otworów w ramach przygotowań do wypompowania 65 tys. metrów sześciennych wody - poinformował Jean-Marc Peillex, mer alpejskiego miasteczka Saint-Gervais-les-Bains, zagrożonego powodzią, gdyby woda przerwała lodowiec. Jest tam tyle wody, że można by nią napełnić 26 basenów olimpijskich. - Miasto nie chciało czekać na katastrofę - przystępujemy do działania, żeby katastrofie zapobiec - podkreślił Peillex.

Cała operacja ma kosztować prawie 2 miliony euro. Osuszanie jeziora pod lodowcem potrwa do października. O wodzie pod lodowcem naukowcy poinformowali w marcu. Od razu zainstalowano wtedy system alarmowy na wypadek powodzi, dający ludziom od 10 do 30 minut na ewakuację.

Reklama

Woda spod lodowca zdewastowała dolinę, w której położone jest Saint-Gervais-les-Bains, w 1892 roku, pochłaniając 175 ofiar śmiertelnych. Ocenia się, że obecnie pod Tete Rousse jest znów tyle samo wody, co wtedy.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: jezioro | wody | lodowiec | Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy