Reklama

Francja: Władze chcą wysłać pracowników administracji na kurs laickości

Francuskie władze skierują pracowników administracji państwowej na kursy poświęcone laickiemu charakterowi Republiki. Politycy są zdania, że zapewnienie świeckiego charakteru państwa jest jednym ze sposobów walki z islamizacją. Ponadto chcą dać urzędnikom argumenty w obliczu żądań petentów o charakterze religijnym.

Podstawą do opracowania programu kursów jest raport przygotowany przez komisję do spraw świeckiego charakteru administracji państwowej. 

Prace nad tym dokumentem trwały od lipca tego roku. Autorzy wyjaśniają, że często osoba zatrudniona w sektorze państwowym nie wie, jak się zachować i co ma powiedzieć w obliczu żądań o podłożu religijnym. Chodzi o możliwość wybrnięcia z sytuacji, gdy urzędnik wie, że musi przestrzegać zasad świeckiego charakteru państwa, a petent uważa to za dyskryminację. 

W raporcie znalazło się dwadzieścia zaleceń, jak postępować w takim przypadku. Są zilustrowane scenkami zaczerpniętymi z życia: gdy na przykład muzułmanka domaga się utworzenia specjalnego korytarza dla kobiet na basenie publicznym lub gdy dziecko pojawia się na sali operacyjnej i ma przejść zabieg chirurgiczny, a nie chce zdjąć z głowy religijnego nakrycia głowy. 

Zajęcia praktyczne mają umożliwić zgodną z przepisami reakcję w urzędach publicznych, szpitalach i innych placówkach państwowych. 

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy