Reklama

Reklama

Francja: Spotkanie episkopatu w sprawie raportu na temat pedofilii w Kościele

Przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym w Kościele oraz odpowiedź na raport o pedofilii wśród duchownych - to główne tematy, którymi ma zająć się francuski episkopat podczas rozpoczynającego się we wtorek zgromadzenia. Jak informują francuskie media, biskupi planują zakrojony na szeroką skalę "gest pokutny".

Spotkanie Episkopatu w Lourdes ma potrwać do 8 listopada. Opinia publiczna we Francji oczekuje działań w tym rekompensat ze strony Kościoła dla ofiar pedofilii. Jednak w tej kwestii nie ma jednomyślności ani wśród biskupów, ani wśród katolików we Francji.

Opublikowany 5 października raport Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) ujawnił, że 216 tys. osób - głównie chłopców w wieku od 10 do 13 roku życia - padło od 1950 r. ofiarą przestępstw na tle seksualnym, których sprawcami byli księża.

Ciase pod przewodnictwem Sauvé’a, powołano w 2018 r. na prośbę francuskiego Episkopatu.

Reklama


Pedofilia w Kościele. Co zawiera raport?

Raport komisji zawiera zalecenia dla Episkopatu, m.in. dotyczące współpracy z prokuraturą o automatycznej procedurze zgłaszania przypadków nadużyć.

Biskupi planują 6 listopada - jak informuje dziennik "Le Figaro" - zakrojony na szeroką skalę "gest pokutny" wobec ofiar na dziedzińcu bazyliki sanktuarium w Lourdes. Episkopat ma również omówić powstanie miejsca pamięci ofiar.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje