Reklama

Reklama

Francja: Rząd zapowiada ostre kroki przeciw poligamistom

Minister Marlene Schiappa, odpowiedzialna w MSW za kwestie obywatelstwa, oznajmiła w poniedziałek (5 października), że przeciwko poligamistom powzięte zostaną ostre kroki. Mężczyźni posiadający więcej niż jedną żonę zostaną deportowani - zapowiedziała. Podkreśliła też, że wystawianie "certyfikatów dziewictwa" jest nielegalne.

Poligamia na terenie Francji, a także wystawianie dziewczynom i kobietom tzw. certyfikatów dziewictwa, to elementy, z którymi władza wykonawcza chce walczyć w zapowiadanej ustawie przeciwko islamistycznemu separatyzmowi. Ustawa ma zostać zaprezentowana Radzie Ministrów 9 grudnia.

Trzy dni po przemówieniu prezydenta Emmanuela Macrona na temat separatyzmu islamskiego, minister Schiappa zapowiedziała walkę z poligamią we Francji.

W przypadku osób już osiedlonych we Francji i posiadających pozwolenie na pobyt, rząd chce posunąć się nawet do deportacji w przypadku wykrycia poligamii, "chyba że ta osoba się podporządkuje francuskiemu prawu" - oświadczyła minister.

Reklama

Poligamia ujawniana przez kontrole opieki społecznej

- Nie będziemy już wydawać zezwoleń na pobyt osobie przybywającej z obcego kraju, która pozostaje w sytuacji poligamii - zapowiedziała Schiappa. Dodała, że poligamia jest sprzeczna z wartościami Republiki.

- Musimy położyć kres tej faktycznej poligamii, która istnieje - podkreśliła minister, zaznaczając, że poligamia jest ujawniana przez kontrole, w szczególności z opieki społecznej (CAF).

Minister przypomniała również o problemie wystawiania tzw. certyfikatów dziewictwa dla dziewczyn i kobiet.

- Nie chcemy, aby kobiety były traktowane, jak krowy na targu - odpowiedziała Schiappa, pytana o ten proceder stosowany przez niektóre mniejszości narodowe we Francji.

- Żaden ginekolog nie ma prawa wystawiać takiego certyfikatu we Francji - podkreśliła minister, która przed objęciem urzędu pełniła funkcję minister do spraw równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy