Reklama

Francja: Powodzie zagrażają znacznej części kraju

Znacznej części Francji z Paryżem włącznie zagrażają powodzie. Stan alarmowy wprowadzono w piętnastu departamentach. Z powodu wysokiego poziomu Sekwany zamknięto część ekspozycji w Luwrze, a także sześć stacji metra w pobliżu rzeki.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Jurze, przy granicy ze Szwajcarią, gdzie pozamykano szkoły. Zagrożone są znaczne obszary w południowo-wschodniej części kraju, na wschodzie, w Normandii i w stołecznym regionie Ile-de-France. 

W Paryżu wylała Sekwana. Jej poziom podniósł się o ponad pięć i pół metra, a w sobotę ma osiągnąć sześć metrów dwadzieścia centymetrów, o dziesięć centymetrów więcej niż przed dwoma laty, gdy powódź spowodowała w stolicy duże szkody materialne. Teraz woda zalała nadrzeczne bulwary.

Zamknięto biegnący przez Paryż odcinek szybkiej kolejki RER C łączącej lotnisko Orly z Wersalem. Dzień i noc trwają tam prace nad uchronieniem infrastruktury. 

Reklama

W ciągu godziny wypompowuje się wodę, którą można napełnić trzy baseny olimpijskie.

W muzeum impresjonizmu d’ Orsay zabezpieczono część zbiorów.  

Strażacy i żandarmeria ostrzegają przed niebezpieczeństwem mieszkańców zacumowanych na rzece. Wstrzymano kursowanie statków turystycznych. Pod Paryżem ewakuowano mieszkańców domów zagrożonych Sekwaną i Marną. 

Trudna sytuacja w Luwrze

Luwr zdecydował się na zamknięcie galerii w podziemiu, ponieważ duża część budowli leży przy rzece. Zamknięty jest dolny poziom działu sztuki islamu. Podano, że sytuacja jest "monitorowana".

Luwr i muzeum sztuki francuskiej XIX wieku przy Quai d'Orsay mają przygotowane plany kryzysowe, przewidujące ewakuację części zbiorów do bezpieczniejszych galerii. Takie środki ostrożności zastosowano w 2016 roku; do zniszczeń jednak wtedy nie doszło.

Sekwana w Paryżu wystąpiła z brzegów po kilku tygodniach bardzo obfitych opadów i zalała spacerowe chodniki nad samą rzeką.

Poziom wody może sięgnąć 6,2 m

Poziom wody już we wtorek wieczorem osiągnął 5 metrów (3 m powyżej normalnego) i uniemożliwia kursowanie statków po Sekwanie, w tym charakterystycznych stateczków turystycznych, które nie mieszczą się pod mostami w rejonie wyspy św. Ludwika i katedry Notre-Dame.

W ratuszu paryskim powołano sztab kryzysowy. Turystom i paryżanom zaleca się trzymanie z dala od brzegów rzeki; zamknięto nabrzeża i sześć stacji metra, m.in. St Michel w Dzielnicy Łacińskiej, która przyciąga wielu turystów.

Wody w Sekwanie nadal przybywa w tempie 2 cm na godzinę. Meteorolodzy przewidują, że w piątek lub sobotę jej poziom sięgnie co najmniej 6,2 m, czyli więcej niż dwa lata temu.

W 1910 r. poziom wody Sekwanie osiągnął 8,65 m. Wyższy zdarzył się w lutym 1658 r.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama