Reklama

Francja: Policja aresztowała dwie osoby planujące zamach

Francuska policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o planowanie zamachu. Przesłuchiwana jest także kobieta, która po kilku latach pobytu w Syrii wróciła do Francji.

Kontrwywiad francuski ustalił, że 21-letni mężczyzna i jego 17-letnia partnerka byli w stałym kontakcie z Raszidem Kassimem, Francuzem odpowiedzialnym w Państwie Islamskim za propagandę ideologii dżihadu.

Raszid Kassim przebywa na pograniczu syryjsko-irackim. Francuski kontrwywiad zajmujący się terroryzmem uważa, że to osoba sterująca na odległość zamachowcami we Francji, m.in. dwoma młodymi chłopakami, którzy w bestialski sposób zamordowali księdza pod Rouen.

Do nawiązywania kontaktów i wydawania instrukcji francuskim islamistom posługuje się on komunikatorem umożliwiającym wysyłanie zakodowanych wiadomości. Według prowadzących dochodzenie, para miała wkrótce przeprowadzić zamach. 17-latka przeszła na islam pod wpływem swojego chłopaka w wieku 15 lat.

Reklama

Od lipca policja i kontrwywiad zatrzymali co najmniej piętnaście osób, w tym wielu nieletnich, których podejrzewa się o planowanie ataków. Jednocześnie trwają przesłuchania matki czworga dzieci, która dwa lata temu z mężem Francuzem, nawróconym na islam, dołączyła do dżihadu. Jej mąż najprawdopodobniej zginął. Kobieta wróciła teraz do Francji.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama