Reklama

Francja: Polak skazany za antysemickie napisy na budowlach

58-letni Polak został skazany na rok więzienia i trzy miesiące w zawieszeniu za umieszczenie kilkunastu antysemickich napisów na kilku budynkach w centrum Miluzy w listopadzie ubiegłego roku. Napisy o treści "Żyd = gówno" w centrum miasta wywołały poruszenie wśród lokalnej społeczności. O wyroku, który zapadł w poniedziałek, poinformowała agencja AFP.

Jeden z napisów został umieszczony na steli, wzniesionej ku pamięci Jacoba Kaplana, naczelnego rabina Francji w latach 1955-1981 i rabina Miluzy w latach 1922-1929.

- To uzasadniona decyzja. Sąd słusznie uznał charakter tych napisów za rasistowski i antysemicki - skomentował wyrok prawnik żydowskiego konsystorza w departamencie Górny Ren mecenas Sacha Cahn.

Konsystorz otrzyma również 1000 euro odszkodowania za szkody moralne.

Odszkodowania otrzymają również Międzynarodowa Liga przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi (Licra) oraz stowarzyszenie SOS Racisme - każde po 600 euro. Z kolei miastu Miluzie sąd przyznał 5 382 euro za szkody materialne.

Reklama

Sprawcę pomógł określić monitoring

Lokalne służby obejrzały setki godzin nagrań z monitoringu wideo, aby zidentyfikować autora napisów, znanego już wcześniej policji z aktów przemocy.

Mężczyzna przyznał się do winy w areszcie policyjnym i usprawiedliwił swoje postępowanie wsparciem dla "sprawy palestyńskiej".

Polak na rozprawie wyraził żal i wyjaśnił, że był to jego odwet za kradzież trzech rowerów - informuje lokalny dziennik "L’Alsace".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy