Reklama

Reklama

Francja: Pierwsze kroki Emmanuela Macrona

Pracowity tydzień nowego prezydenta Francji. Śladem swoich poprzedników - Nicolasa Sarkozy’ego i Francois Hollande’a Emmanuel Macron najpierw udał się do stolicy Niemiec. Po wizycie w Berlinie i nominacji premiera, teraz prezydenta czeka podróż do Afryki.

Fakt, że do Berlina udał się już nazajutrz po pracowitym dniu związanym z przekazaniem mu władzy świadczy o ogromnym znaczeniu jakie przywiązuje do stosunków z Niemcami. Z kanclerz Angelą Merkel chce gruntownie reformować zasady funkcjonowania Europy.

Wyjazd do Berlina poprzedziło ogłoszenie nominacji na premiera, przeciągające się, jak twierdzą kręgi dyplomatyczne, z powodu toczących się do końca negocjacji. Komunikat Pałacu Elizejskiego był lapidarny. Rzecznik oświadczył, że prezydent Republiki zlecił Edouardowi Philippe’owi utworzenie rządu i podziękował czekającym od wielu godzin na nazwisko nominowanego premiera dziennikarzom.

Reklama

Premier Edouard Philippe jest z obozu Republikanów, przeciwników partii prezydenta w zbliżających się wyborach powszechnych - pierwsza tura w połowie czerwca.

Rozmowy dotyczyły także obsadzenia poszczególnych stanowisk ministerialnych. Skład rządu ma być ogłoszony dzisiaj, a jutro pierwsza Rada Ministrów i prawdopodobnie ogłoszenie projektu zapowiadanej w czasie kampanii przedwyborczej ustawy o etycznych zasadach sprawowania funkcji politycznych, między innymi o zakazie zatrudniania członków rodziny.

W czwartek Emmanuel Macron udaje się do Mali, by spotkać się z francuskimi żołnierzami walczącymi tam z islamskimi terrorystami.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy