Reklama

Reklama

Francja oskarża Rosję o "akt szpiegostwa"

Francuska minister obrony Florence Parly oznajmiła w piątek, że Rosja próbowała w r. 2017 przechwycić transmisje z satelity, którego armie Francji i Włoch używały do bezpiecznej komunikacji. Minister Parly nazwała do posunięcie "aktem szpiegostwa".

W przemówieniu, w którym przedstawiła politykę Francji na najbliższe lata w dziedzinie obrony kosmicznej, Parly powiedziała, że rosyjski satelita Łucz-Olimp zbliżył się do włosko-francuskiego geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego Athena-Fidus w roku 2017, przy czym zbliżył się nadmiernie.

Według szefowej francuskiego resortu obrony, która odwiedziła Narodowe Centrum Studiów Kosmicznych (CNES) w Tuluzie na południu Francji, rosyjski satelita znalazł się "tak blisko, że można domniemywać, że próbował przechwycić nasze transmisje".

Reklama

"Próba podsłuchiwania sąsiadów jest nie tylko gestem nieprzyjaznym, to akt szpiegostwa" - oświadczyła Florence Parly.

Przypomniała, że francusko-włoski satelita Athena-Fidus, który znajduje się na orbicie od roku 2014, "pozwala na wymianę informacji, planowanie operacji i gwarantuje bezpieczeństwo".

Rosyjski satelita znany pod nazwą Łucz lub Olimp został wyniesiony na orbitę we wrześniu roku 2014. Jak pisze francuski portal Boursorama, jest uważany przez mocarstwa zachodnie za satelitę szpiegowskiego, którego częste zmiany pozycji są postrzegane jako podejrzane i niebezpieczne.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy