Reklama

Reklama

Francja: Księża będą mogli złamać tajemnicę spowiedzi

Francuscy księża mają obowiązek informowania wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii, mimo tajemnicy spowiedzi. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych tego kraju Gerald Darmanin, który spotkał się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji (CEF).

Darmanin powiedział po rozmowie z arcybiskupem Erikiem de Moulins-Beaufort, że księża posiadający wiedzę o przestępstwach popełnionych wobec "dzieci poniżej 15. roku życia" muszą "poinformować o tych faktach wymiar sprawiedliwości".

"Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat" - podkreślił szef MSW.

"Ochrona dzieci priorytetem"

Kilka dni wcześniej abp de Moulins-Beaufort uznał tajemnicę spowiedzi za "mocniejszą niż prawa Republiki". Przewodniczący CEF zapewnił w komunikacie prasowym po spotkaniu z szefem MSW, że decyzją wszystkich biskupów jest, aby "uczynić z ochrony dzieci absolutny priorytet w ścisłej współpracy z władzami francuskimi".

Reklama

"Zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci" - dodał metropolita Reims.

Abp de Moulins-Beaufort przeprosił również ofiary i wszystkich tych, którzy mogli być zasmuceni lub zszokowani faktem, że debata na temat spowiedzi, wywołana jego słowami, przesłoniła debatę nad raportem Ciase. Minister Darmanin pochwalił w Zgromadzeniu Narodowym "odwagę Kościoła we Francji", który zlecił ten raport. Dokument Ciase przedstawiono 5 października.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy