Reklama

Francja: Kogo lewica wystawi przeciwko Le Pen?

W niedzielę we Francji odbędzie się decydująca runda prawyborów na lewicy, w gronie socjalistów i ekologów. Dwóch finalistów pierwszej tury - Benoit Hamon i Manuel Valls - ubiega się o nominację na kandydata tej części francuskiej sceny politycznej w wyborach prezydenckich, które odbędą się wiosną.

Obydwaj kandydaci wyrażali swoje opinie na temat bezpieczeństwa Europy. Benoit Hamon, który według badania opinii publicznej w większym stopniu uosabia ideały francuskiej lewicy i były premier Manuel Valls, który jest według tego samego sondażu lepiej predysponowany do spełniania roli prezydenta, podzielają zdanie co do konieczności udziału w interwencjach Francji poza jej granicami. 

Benoit Hamon zaznaczył, iż istnieje różnica między interwencjami francuskimi w Mali czy w Syrii, bo tam żołnierze walczą z terrorystami. Ale zaraz zaznaczył, że dzisiaj Francja walczy z groźbą destabilizacji całego kontynentu europejskiego i jego zdaniem ochrania całą Europę. 

Reklama

Manuel Valls przypomniał o tym, że Francja jest piątą potęgą na świecie i że wypełnia swoje obowiązki wobec Europy. Dlatego też i Europa powinna brać udział we wspólnych wysiłkach na rzecz obronności. 

Ostatnie sondaże dawały więcej szans Benoit Hamonowi. W pierwszej turze uzyskał on 36 procent głosów. Manuel Valls o pięć punktów mniej.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy