Reklama

Francja dostarczy gaz do Niemiec. "Potrzebujemy rozwiązań na poziomie Unii"

Francja zobowiązała się do dostarczania gazu do Niemiec, które w zamian mogą zaopatrywać ją w energię elektryczną - poinformował prezydent Emmanuel Macron na konferencji prasowej po wideorozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Działania te mają zapobiec potencjalnemu kryzysowi energetycznemu, jaki może czekać Europę w czasie nadchodzącej zimy. Ponadto zdaniem francuskiego prezydenta należy przyjąć ogólnoeuropejskie rozwiązania, by zapobiec kolejnym wzrostom cen energii.

Prezydent Emmanuel Macron wezwał Francuzów do oszczędzania energii i ograniczenia jej zużycia tej zimy o 10 proc., by uniknąć racjonowania gazu i elektryczności tej zimy. Powtórzył też apel o ograniczenie ogrzewania pomieszczeń do maksymalnej temperatury 19 stopni. Przywódca Francji zadeklarował również, że jest "za wspólnymi praktykami zakupu gazu" w Europie, aby kupować "taniej", a także ograniczać cenę rosyjskiego gazu dostarczanego rurociągiem.

Emmanuel Macron: Potrzeba nam ogólnoeuropejskich rozwiązań

Zdaniem francuskiej głowy państwa zarówno Paryż, jak i Berlin opowiadają się za wprowadzeniem przez Unię Europejską mechanizmów, przez które operatorzy energetyczni, jacy osiągają ponadnormatywne zyski z powodu gwałtownie rosnących cen energii elektrycznej, uczynili pewien "wkład" do publicznej kasy.

Reklama

Zamiast krajowego podatku od ponadnormatywnych zysków Francja popiera jednak mechanizm niefiskalny, na poziomie europejskim. Umożliwiłby on przejęcie części zysków uzyskiwanych przez producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych lub jądrowych, którzy obecnie produkują energię niskim kosztem, ale sprzedają ją w rekordowych cenach - wyjaśnia agencja AFP. Dodaje, że obecnie europejskie ceny energii, niezależnie od sposobu jej produkcji, są skorelowane z ceną gazu, która jest rekordowo wysoka.

Francuski prezydent przekazał, że środki uzyskane w ramach europejskiego mechanizmu mogłyby być następnie zwrócone państwom, w celu sfinansowania ukierunkowanych działań krajowych, przeznaczonych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, takich jak tarcze taryfowe.

Prezydent Francji: Nie potrzebujemy nowych gazociągów. Są szkodliwe dla środowiska

Niemcy opowiadają się za podobnym rozwiązaniem - zauważa AFP. Macron dodał, że jeżeli nie dojdzie do przyjęcia mechanizmów na poziomie unijnym, to będzie szukał rozwiązań na szczeblu krajowym.

- Uważamy, że celem zmniejszenia zmienności cen, niezbędne jest posiadanie środków do zwalczania praktyk spekulacyjnych - dodał Macron, odnosząc się ostrych wahań cen w ostatnich tygodniach w Europie. Uzupełnił, że środki kontroli tych "operacji spekulacyjnych" powinny istnieć na poziomie unijnym.

Prezydent Francji przekazał również, że nie widzi potrzeby budowy nowego gazociągu pomiędzy Francją a Hiszpanią, projektu Midcat, popieranego przez Madryt i Berlin. W Europie "potrzebujemy więcej połączeń", ale nie jestem przekonany, że potrzebujemy więcej gazociągów, szczególnie biorąc pod uwagę ich wpływ na środowisko - wyjaśnił prezydent.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Francja | ceny energii | gaz

Reklama

Reklama

Reklama