Reklama

Reklama

Francja domaga się od Iranu zwrotu brytyjskiego tankowca

Francja zaapelowała w sobotę do irańskich władz o "jak najszybsze zwolnienie" brytyjskiego tankowca Stena Impero, który został dzień wcześniej przejęty przez Gwardię Rewolucyjną w rejonie cieśniny Ormuz.

"Apelujemy do irańskich władz o jak najszybsze zwolnienie statku i jego załogi, a także poszanowania zasad swobody nawigacji w Zatoce" - napisało francuskie MSZ w komunikacie.

Ministerstwo wyraża "głębokie zaniepokojenie" sytuacją oceniając, że "takie działanie szkodzi koniecznej deeskalacji napięcia w regionie Zatoki Perskiej".

"Zdecydowanie je potępiamy i wyrażamy naszą pełną solidarność ze Zjednoczonym Królestwem" - głosi oświadczenie.

Iran poinformował, że w sobotę wszczął śledztwo w sprawie incydentu, do którego miało dojść w cieśninie Ormuz, gdy brytyjska jednostka zderzyła się z kutrem rybackim i nie zareagowała na jego sygnały. Podał, że tankowiec wraz z 23-osobową załogą przebywa w porcie Bandar Abbas.

Reklama

Strona brytyjska uznała takie postępowanie za "nie do zaakceptowania". Zaapelowała też do brytyjskich jednostek o unikanie w swych rejsach rejonu cieśniny Ormuz.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy