Reklama

Francja: Były adwokat islamskiego terrorysty ministrem sprawiedliwości

Ogłoszono skład nowego rządu Francji. Ministrem sprawiedliwości został Eric Dupond-Moretti - były adwokat islamskiego terrorysty współodpowiedzialnego za krwawy atak na żydowską szkołę w Tuluzie. Nie zmienili się natomiast ministrowie spraw zagranicznych i gospodarki. Tym ostatnim jest nadal zwolennik ocieplenia relacji z Polską Bruno Le Maire. Szefem dyplomacji pozostał Jean-Yves Le Drian.


Wielu paryskich komentatorów sugeruje, że kontrowersyjna nominacja mecenasa Erica Duponda-Morettiego jest ze strony prezydenta Emmanuela Macrona decyzją podyktowaną koniunkturą polityczną. 

Ma ona na celu przeciwdziałanie rosnącym napięciom w imigranckich gettach we Francji, których mieszkańcy oskarżają policję i wymiar sprawiedliwości o rasizm i dyskryminację muzułmanów.

Obrońca islamskiego terrorysty

Dupond-Moretti nie wahał się bronić brata islamskiego terrorysty Abdelkadera Meraha, który został skazany na karę 30 lat więzienia. Sędziowie uznali, że ten ostatni pomagał swojemu bratu - Mohammedowi Merahowi - w organizowaniu krwawych zamachów terrorystycznych w 2012 roku. Zginęło w nich m.in. troje dzieci i nauczyciel żydowskiej szkoły w Tuluzie.

Mecenas Eric Dupond-Moretti był również adwokatem Theo Luhaki - oskarżonego o oszustwa mężczyzny pochodzącego z rodziny kongijskich imigrantów. Ponad trzy lata temu twierdził, że padł ofiarą policyjnej przemocy w imigranckim getcie w Auinay-sous-Bois pod Paryżem.

Reklama

Nowy rząd

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyznaczył w poniedziałek 6 lipca ministrów nowego rządu premiera Jeana Castexa. W składzie gabinetu pozostał szef resortu gospodarki, finansów i ożywienia gospodarczego Bruno Le Maire, który już od ponad roku opowiada się za zdecydowanym ociepleniem relacji na osi Paryż-Warszawa. Podkreśla on, że Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Francji w Unii Europejskiej.

Szefem francuskiej dyplomacji jest natomiast nadal były członek francuskiej Partii Socjalistycznej Jean-Yves Le Drian.

Jean Castex został mianowany przez prezydenta Emmanuela Macrona premierem w piątek. Wcześniej tego dnia prezydent przyjął dymisję poprzedniego szefa rządu - Edouarda Philippe'a.

Macron zmienił skład gabinetu na dwa lata przed upływem swojego mandatu w 2022 roku, aby, jak to określił, "dostosować się do międzynarodowych wstrząsów i kryzysów (...) oraz wytyczyć nową ścieżkę programu reform, z którymi startował w wyborach w 2017 roku".

Autor: Marek Gładysz

Opracowanie: Maciej Nycz

Czytaj na RMF24.pl


RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy