Reklama

Francja: Ataki w Paryżu. 30 lat więzienia dla Hayat Boumeddiene

Sąd w Paryżu skazał zaocznie na 30 lat więzienia Hayat Boumeddiene za finansowanie terroryzmu i udział w grupie terrorystycznej. To jedna z 14 osób skazanych za współudział w atakach terrorystycznych na tygodnik "Charlie Hebdo" i żydowski supermarket w Paryżu w 2015 roku.

Boumeddiene była partnerką terrorysty Amedy Coulibaly'ego, który w styczniu 2015 roku zabił policjantkę w podparyskim Montrouge, a następnego dnia zabarykadował się w żydowskim supermarkecie Hyper Cacher w Paryżu, biorąc zakładników i zabijając czterech z nich. Coulibaly został zastrzelony przez policję.

Sąd uznał, że kobieta odegrała ważną rolę w przygotowaniu ataków terrorystycznych we Francji w 2015 r. i w szerzeniu propagandy Państwa Islamskiego (IS). Boumeddiene uciekła do Syrii i prawdopodobnie nadal tam przebywa, była sądzona zaocznie.

Pięciu orzekających w trwającym od trzech miesięcy procesie sędziów uznało również Mohameda Belhoucine'a, który prawdopodobnie zmarł w Syrii, za współwinnego zbrodni popełnionych przez Coulibaly'ego i skazało go na dożywotnie więzienie.

Reklama

To on był najbliższym współpracownikiem terrorysty

Ali Riza Polat został skazany na 30 lat więzienia za współudział w zbrodniach popełnionych przez Coulibaly'ego, a także przez braci Saida i Cherifa Kouachich, którzy 7 stycznia 2015 r. zaatakowali paryską redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo", zabijając 12 osób. Bracia Kouachi również zostali zabici przez policję. Według śledczych Polat był najbliższym współpracownikiem Coulibaly'ego.

Medhi Belhoucine (brat Mohameda), Amar Ramdani, Mickael Nezar Pastor Alwatik i Willy Prevost zostali skazani za udział w organizacji terrorystycznej.

Natomiast Said Makhlouf, Mohamed-Amine Fares, Christophe Raumel, Michel Catino, Metin Karasular, Miguel Martinez i Abdelaziz Abbad zostali uznani za winnych udziału w grupie przestępczej, ale nie zakwalifikowano jej jako grupy o charakterze terrorystycznym.

Z Paryża Katarzyna Stańko

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź » 

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy