Reklama

Franciszek w szpitalu. Nowe informacje o stanie zdrowia papieża

Zbliża się najważniejszy tydzień w roku liturgicznym, ale na razie pod znakiem zapytania stoi uczestnictwo papieża w zaplanowanych na ten czas mszach świętych. Franciszek od środy przebywa w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie leczony jest na infekcję dróg oddechowych. W czwartek rano dziennikarze otrzymali informację, że noc w szpitalu upłynęła papieżowi spokojnie. Papież, za pośrednictwem Twittera, podziękował za wsparcie i modlitwę.

W środę po audiencji generalnej 86-letni papież pojechał karetką do rzymskiej kliniki Gemelli. Watykan poinformował, że stwierdzono infekcję dróg oddechowych; nie Covid-19, jak zaznaczono. "Infekcja ta wymaga kilkudniowego leczenia szpitalnego" - głosi watykański komunikat.

Nieoficjalnie źródła szpitalne podają, że wykluczono zapalenie płuc. 

Popołudniu papież Franciszek zwrócił się do wiernych za pośrednictwem Twittera. "Jestem poruszony licznymi wiadomościami, które otrzymałem w tych godzinach, wyrażam wdzięczność za bliskość i modlitwę" - napisał. 

Reklama

Polski episkopat apeluje o modlitwę

O modlitwę w intencji zdrowia Franciszka zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

"W związku z hospitalizacją papieża Franciszka zwracam się z prośbą do wszystkich Polaków o modlitwę o zdrowie dla Ojca Świętego" - napisał na Twitterze hierarcha.

W takim samym duchu zareagował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

"Obejmijmy modlitwą papieża Franciszka, który przebywa w szpitalu. Prośmy Pana, by obdarzył go łaską zdrowia" - napisał na Twitterze.

Papież Franciszek w szpitalu. Wielki Tydzień bez Ojca Świętego?

Konieczność kilku dni hospitalizacji może oznaczać, że Franciszek nie zdąży wrócić na tyle do pełni sił, by w Niedzielę Palmową odprawić mszę na placu Świętego Piotra. "W Watykanie jest poruszenie" - zaznacza dziennik "La Repubblica" i pisze o ryzyku uroczystości Wielkiego Tygodnia bez papieża.

Jak dodaje gazeta, "panuje niepewność, co wydarzy się w najważniejszym tygodniu w roku liturgicznym", bardzo intensywnym dla Franciszka. W programie Wielkiego Czwartku są dwie msze - poranna msza Krzyżma świętego i popołudniowa - Wieczerzy Pańskiej.

Na tę drugą Franciszek ma zwyczaj udawać się do miejsc poza Watykanem; był już w szpitalach, więzieniach, ośrodku dla uchodźców. Do tej pory w tegorocznym kalendarium papieskich obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy nie zaznaczono, gdzie odbędzie się ta msza inaugurująca Triduum Paschalne. Zapewne Franciszek planował odprawić ją poza Watykanem.

Najbliższe dni przyniosą odpowiedź na pytanie, czy papież zdąży wydobrzeć, by w Wielki Piątek przewodniczyć nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, a następnie Drodze Krzyżowej w Koloseum, zaś potem mszom w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, gdy wygłasza tradycyjne orędzie wielkanocne.

Nie wyklucza się, że jeśli dłużej będzie musiał leczyć infekcje, a lekarze odradzą mu długie przebywanie na powietrzu i zalecą odpoczynek, mszom i nabożeństwom może przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Papież Franciszek w szpitalu. Media: Wielkie zaniepokojenie w Watykanie

O "wielkim zaniepokojeniu w Watykanie i na świecie" stanem zdrowia papieża pisze dziennik "Libero". Zarówno ta gazeta, jak i inne, informują również o możliwych problemach z sercem, o czym nie wspomniano w oficjalnym komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej o hospitalizacji.

Dziennik "Il Messaggero" podkreśla natomiast, że infekcja dróg oddechowych jest "pod kontrolą".

"Forza, Francesco" - taki nagłówek widnieje na łamach katolickiego "Avvenire". Gazeta zaznacza, że według źródeł szpitalnych wykluczono problemy kardiologiczne, a stan papieża nie budzi zaniepokojenia.

W dniach od 28 do 30 kwietnia Franciszek ma złożyć wizytę na Węgrzech. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: papież | Franciszek | klinika gemelli | Wielki Tydzień | Wielkanoc

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy