Reklama

Reklama

Filipiny: Tragiczne skutki burzy tropikalnej. Ponad 180 ofiar

Do 182 osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych w następstwie burzy tropikalnej Tembin, która nawiedziła w piątek południowe Filipiny - podała w sobotę tamtejsza policja. Ok. 70 tys. ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Wciąż jest 153 zaginionych.

Niezwykle gwałtownym opadom deszczu towarzyszył wiatr osiągający prędkość 125 km/godz. W wielu rejonach wystąpiły lokalne, błyskawiczne powodzie i lawiny błotne. Burza najbardziej dotknęła zwłaszcza wyspę Mindanao, gdzie w rzece Salog znaleziono większość ciał ofiar.

Z kolei na wyspie Palawan mężczyznę, który z powodu nadejścia burzy przymocowywał łódź, zabił krokodyl.

Kolejne 19 osób zginęło w górzystej miejscowości Dalama, nieopodal miasta Tubod. Jak powiedział w rozmowie z AFP przedstawiciel lokalnej policji Gerry Parami, poziom wody w rzece rósł, aż w końcu "większość domów została zabrana" przez wodę. "Miejscowość już nie istnieje" - dodał.

Reklama

W akcji poszukiwania zaginionych policji i żołnierzom pomagają wolontariusze.

Synoptycy przewidują, że do poniedziałku sytuacja pogodowa powinna się poprawić.

Filipiny są często nawiedzane przez tajfuny i nawałnice, ale rzadko przechodzą one nad wyspą Mindanao zamieszkaną przez 20 mln ludzi. W zeszłym tygodniu po uderzeniu tajfunu w środkowych Filipinach zginęło - według różnych źródeł - od 46 do ponad 50 osób, zaginęło 31 osób, a zniszczeniu uległo ponad 10 tys. domów.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy