Reklama

Reklama

Fala upałów we Francji. Na termometrach powyżej 40 stopni Celsjusza

Temperatury w wielu regionach Francji po raz pierwszy w tym roku osiągnęły 40 stopni Celsjusza i oczekuje się, że osiągną szczyt w sobotę, dobijając 41-42 stopni Celsjusza. Najwyższa odnotowana w historii temperatura w tym kraju wyniosła 46 stopni Celsjusza.

Francję ogarnęła fala upałów. W departamencie Żyronda, w którym znajduje się miasto Bordeaux, zabroniono imprez publicznych na świeżym powietrzu i tych w pomieszczeniach bez klimatyzacji. Dozwolone są jednak prywatne uroczystości okolicznościowe takie jak wesela.

Temperatury w wielu regionach Francji przekroczyły 40 stopni Celsjusza. Szczyt fali upałów zapowiadany jest na sobotę, gdy termometry wskażą 41-42 stopnie.

Stanowy prognostyk Meteo France powiedział, że nastała "ostra i wczesna fala upałów", spowodowana masą gorącego powietrza, przemieszczającą się z północnej Afryki.

Reklama

Upały we Francji. Działania nadzwyczajne lokalnych władz

Franucska premier Élisabeth Borne powiedziała w czwartek, że kilka południowych departamentów zostało umieszczonych pod "szlabanem czujności", a prefektowie w niektórych regionach zaczęli podejmować działania nadzwyczajne.

"Nie narażaj się na pogodę i bądź wyjątkowo ostrożny" - poinformowało w komunikacie na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W ciągu tygodnia Francja stanęła również w obliczu pierwszych poważnych w tym roku pożarów lasów. W regionie Lozere spłonęło w ostatnich dniach 70 hektarów.

Najwyższą temperaturę w historii pomiarów Francji odnotowano 28 czerwca 2019 roku w miejscowości Verargues - 46 stopni Celsjusza. 

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy