Reklama

Reklama

Fala upałów w Chinach. Ponad 40 stopni w Szanghaju

Gęsto zaludnione obszary dorzecza Jangcy i wielkie chińskie metropolie, od Szanghaju na wybrzeżu po Chengdu w głębi kraju, dotknęła fala upałów. Jak informuje agencja Reutera, w Szanghaju termometry mają pokazać ponad 40 stopni.

W środę po południu w chińskich miastach obowiązywało w sumie ponad 90 czerwonych alertów, najpoważniejszych w trzystopniowej skali ostrzegania przed upałami, większość z nich na obszarze dorzecza Jangcy.

Upał w Chinach. "Słońce pali przez większość dnia"

Zamieszkany przez 25 mln ludzi Szanghaj, centrum finansowe Chin, ogłosił drugi czerwony alert w ciągu czterech dni. Według władz miasta temperatura powietrza może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Czerwony alarm oznacza konieczność ograniczenia lub całkowitego wstrzymania prac budowlanych i innych rodzajów działalności na zewnątrz. Reuters podkreśla, że Szanghaj bardzo rzadko wprowadzał w przeszłości taki stopień alertu.

Na upały narzekają również mieszkańcy pobliskiego Nankinu. - Lato w Nankinie nigdy nie było gorętsze niż w tym roku (...) Słońce pali przez większość dnia - powiedział 77-letni emeryt z tego miasta.

Reklama

Rekordowa temperatura w mieście Yanjin 

W Chengdu, stolicy prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, fala upałów zbiegła się w czasie z planowym wyłączeniem prądu związanym z modernizacją sieci. Doprowadziło to do protestów części spośród 21 mln mieszkańców miasta w mediach społecznościowych.

W mieście Yanjin w Junnanie, również na południowym zachodzie Chin, termometry pokazały w poniedziałek 44 stopnie, najwięcej, odkąd w 1959 roku zaczęto prowadzić statystyki - podała państwowa chińska telewizja CCTV.

Podczas gdy środkowa część Chin mierzy się z falą upałów, obszary na południe od rzeki Jangcy borykały się w tym roku z ulewnymi deszczami. Wiosną na niektórych obszarach doszło do powodzi. Eksperci oceniali, że ekstremalne warunki pogodowe stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy