Reklama

Reklama

Evanston jako pierwsze w USA wprowadza odszkodowania za dyskryminację dla czarnoskórych

Evanston w pobliżu Chicago to pierwsze miasto w Stanach Zjednoczonych, które umożliwiło swoim czarnoskórym mieszkańcom odszkodowania za przeszłą dyskryminację oraz utrzymujące się skutki niewolnictwa. Wysokość odszkodowania wynosi 25 tysięcy dolarów.

Rada miejska Evanston stosunkiem głosów osiem do jednego opowiedziała się za przyznaniem po 25 tysięcy dolarów na każde uprawnione gospodarstwo domowe zamieszkiwane przez osoby czarnoskóre. Pieniądze muszą być przeznaczone na remont domu lub wykorzystane jako zadatek na zakup mieszkania.

Program finansowany jest z darowizn i dochodów z trzyprocentowego podatku od sprzedaży rekreacyjnej marihuany. Zamieszkane przez około 12 tysięcy Afroamerykanów miasto zobowiązało się przeznaczyć na ten cel 10 milionów dolarów w ciągu 10 lat.

Kwalifikujący się do programu muszą mieszkać w Evanston i być potomkiem czarnoskórej osoby, która w latach 1919-1969 była w tym mieście w stanie Illinois ofiarą dyskryminacji w dziedzinie mieszkalnictwa.

Reklama

Jako jedyna była przeciw

- Musieliśmy zrobić coś zasadniczo innego, by stawić czoła podziałom rasowym, które mieliśmy w naszym mieście, w tym opresji oraz wykluczeniu osób czarnoskórych - przyznał radny Robin Rue Simmons.

Argumenty te nie przekonują Cicely Fleming, jedynej radnej, która głosowała przeciw programowi. Jak tłumaczyła, popiera ona generalnie odszkodowania, ale ludzie sami powinni decydować, w jaki sposób dysponują otrzymanymi w ten sposób pieniędzmi. Obecny program uznała za paternalistyczny.

Debaty na temat odszkodowań dla czarnoskórych

Decyzja miasta Evanston przypada w okresie, w którym nasila się debata na temat odszkodowań dla czarnoskórych w USA. W marcu Amalgamated Bank jako pierwszy duży amerykańskim bank poparł projekt ustawy zakładający ustanowienie federalnej komisji w tej sprawie.

W październiku do rady miejskiej Waszyngtonu wpłynął projekt uchwały, na mocy której w stolicy USA miałaby powstać komisja do zbadania gospodarczego wpływu niewolnictwa na miasto. Raport specjalnej grupy mówiłby o ewentualnych odszkodowaniach dla potomków niewolników. Grupy opowiadające się za takim pomysłem wskazują, że osoby te przez lata miały w Stanach Zjednoczonych utrudnione gromadzenie kapitału.

Projekt został wniesiony po szerokiej fali antyrasistowskich protestów, które przeszły wiosną i latem w największych amerykańskich aglomeracjach. Gdyby został przegłosowany, to Waszyngton dołączyłby do innych miast, które poczyniły podobne kroki, np. Asheville w Karolinie Północnej i Providence w Rhode Island. Utworzenie takiej komisji, jaka rozważana jest w Waszyngtonie, na szczeblu stanowym przeforsowano już w Kalifornii.

Darmowy program – rozlicz PIT 2020

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy