Reklama

Reklama

Eutanazja pacjentki z demencją. Sąd oczyścił lekarza z zarzutów

Sąd w Hadze uniewinnił w środę holenderskiego lekarza, który dokonał eutanazji 74-letniej kobiety cierpiącej na demencję. Zdaniem prokuratury będący już na emeryturze lekarz naruszył niejednoznacznie sformułowany obowiązek skonsultowania swej decyzji z chorą bez względu na jej stan umysłowy.

Sąd orzekł, że pacjentka jednoznacznie zażądała eutanazji na wcześniejszym etapie swej choroby, a lekarz zrealizował jej wolę i dokonał w tego w pełnej zgodzie z prawem, po zasięgnięciu opinii innych lekarzy i rodziny chorej.

Eutanazja jest w Holandii dozwolona, jeśli żąda tego dla siebie osoba doświadczająca niedających się znieść i zarazem nieuleczalnych cierpień, przy czym cała procedura musi się odbywać pod nadzorem medycznym.

Kobieta, której zgon był przedmiotem postępowania sądowego, sporządziła potwierdzoną urzędowo deklarację, że chce poddania się eutanazji w przypadku, gdyby stan jej zdrowia znacznie się pogorszył. 

Reklama

Jak podają zagraniczne media, im.in. BBC, w dniu eutanazji kobiecie podano środki uspokajające. Mimo to 74-latka wybudziła się podczas zabiegu. Lekarz musiał kontynuować procedury, a kobietę przytrzymywali jej mąż oraz córka do momentu, kiedy jej czynności życiowe ustały. 

"Sąd doszedł do wniosku, że lekarz nie potrzebował aktualnego sprawdzenia pragnienia eutanazji (u pacjentki)" - oświadczyła przewodnicząca składu sędziowskiego Mariette Renckens. Jak zaznaczyła, chora miała zbyt daleko posuniętą demencję, by mogła zaprezentować "spójne" żądanie przyspieszenia zgonu, ale żądanie takie przedstawiła wcześniej w dokumencie oraz w licznych rozmowach z rodziną i personelem medycznym. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy