Europejski kraj może przywrócić obowiązkową służbę wojskową. Ruch ministra
Minister obrony Chorwacji Ivan Anuszić złożył do parlamentu ustawę przywracającą obowiązkową służbę w wojsku. Szkolenie trwałoby dwa miesiące i dotyczyłoby mężczyzn w wieku 18-30 lat. Projekt zyskał poparcie prezydenta Zorana Milanovicia - przekazał Anuszić.

Minister Ivan Anuszić ogłosił, że ustawa została poparta przez prezydenta Zorana Milanovicia oraz wyraził nadzieję, że zostanie przyjęta głosami dużej części opozycji. - Będzie przyjęta szybko i równie szybko będzie wdrożona - zapewnił.
- Poborowi przejdą podstawowe szkolenie wojskowe trwające dwa miesiące i w tym czasie otrzymają pensję w wysokości 1100 euro miesięcznie - wyjaśnił minister obrony. Sprecyzował, że "młodzi mężczyźni zdobędą podstawowe umiejętności i wiedzę, które musi posiadać żołnierz, w tym posługiwanie się bronią osobistą, taktykę, pierwszą pomoc i inne niezbędne zdolności".
Obowiązek obejmie mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat, którzy zostaną uznani przez lekarzy za zdolnych do służby. Kobiety będą mogły zgłosić się na ochotnika.
Chorwacja. Może wrócić obowiązkowa służba w wojsku, zmiana po 17 latach
Anuszić poinformował też, że osoby odmawiające służby wojskowej ze względu na przekonania będą miały opcjonalne rozwiązania. - Pierwszym jest odbycie szkolenia w zakresie ochrony ludności, które potrwa trzy miesiące. Osoby, które odrzucą jakąkolwiek współpracę z wojskiem, zostaną przydzielone do instytucji obsługujących gminy i miasta na cztery miesiące - wyjaśnił.
W pierwszym przypadku osoby te otrzymają kwotę niższą od 1100 euro, w trzecim - nie otrzymają pensji.
Z ustawy wynika też, że osoby, które ukończą podstawowe szkolenie wojskowe, będą miały przewagę w uzyskaniu zatrudnienia w sektorze publicznym. Oczekuje się, że służba obejmie do 4 tys. osób rocznie. Obowiązkowa służba wojskowa w Chorwacji została zawieszona w 2008 roku.