Reklama

Europejski Dzień Języków

W Europie mówi się w 260 językach. To tylko 3 procent wszystkich języków występujących na świecie. Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Języków.

W Europie mówi się w 260 językach. To tylko 3 procent wszystkich języków występujących na świecie. Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Języków.

Obecnie prawie 90 procent polskiej młodzieży uczy się w szkole języka angielskiego. 58 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczy się co najmniej dwóch języków obcych. Agnieszka Pietrzak z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powiedziała, że coraz popularniejsze stają się teraz języki, które jeszcze niedawno uznawane były za egzotyczne, na przykład szwedzki, norweski czy estoński. Naukę tych języków młodzież traktuje jako hobby.

Język polski jest szóstym językiem w Unii Europejskiej pod względem liczby użytkowników. Redaktor naczelna "Języków obcych w szkole" Anna Grabowska zwraca uwagę, że Europejczycy coraz chętniej uczą się naszego języka. To dlatego, że ludzie zdają sobie sprawę, że chcąc robić interesy w obcym kraju, trzeba chociaż trochę znać jego język.

Reklama

Komisja Europejska rekomenduje, że uczniowie oprócz swojego języka ojczystego powinni się też uczyć dwóch języków obcych. W niektórych krajach nie jest to łatwe, bo ich ojczyste języki są na świecie popularne. Monika Knapkiewicz z British Council mówi, że tak na przykład jest z młodymi Brytyjczykami.

Szacuje się, że na świecie używa się prawie 7 tysięcy języków. 90 procent z nich jest używanych przez mniej niż 100 tysięcy osób. Prawdopodobnie najmniej popularnym językiem na świecie jest język ayapaneco, używanego w stanie Tabasco w Meksyku. Posługują się nim tylko dwie osoby, które dodatkowo nie chcą ze sobą rozmawiać.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: język

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy