Reklama

Europejska obrona przeciwlotnicza coraz bliżej

W ciągu najbliższych dni poznamy pierwsze szczegóły nowego europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej. To projekt niemiecki, który - wedle inicjatorów - cieszy się zainteresowaniem innych państw. Oficjalnie udział w przedsięwzięciu zapowiedziała Litwa.

W przyszłym tygodniu, w kuluarach posiedzenia ministrów obrony NATO w Brukseli, zostanie podpisana deklaracja w sprawie nowego europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej, której inicjatorem jest kanclerz Niemiec Olaf Scholz - zapowiedziała minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas spotkania ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem w bazie wojskowej w Rukli.

Scholz zapowiedział zamiar budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej, obejmującego oprócz Niemiec także sąsiednie kraje, pod koniec sierpnia - przypomina w niedzielę dpa. Plany te powstały w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

Reklama

Litwa: Będziemy w tym uczestniczyć

Granicząca z Rosją Litwa z zadowoleniem przyjęła tę inicjatywę, co podczas sobotniego spotkania ministrów obrony Niemiec i Litwy potwierdził Anuszauskas. - Będziemy w tym uczestniczyć, bez wątpienia - zapowiedział minister.

- Wojna w Ukrainie pokazuje, że zabezpieczenie przestrzeni powietrznej jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Inne kraje potwierdziły już swoje zainteresowanie - stwierdziła Lambrecht, nie podając więcej szczegółów.

- Mam nadzieję, że będzie ich więcej, ponieważ byłby to bardzo ważny znak, że koordynujemy wspólnie tę obronę przeciwlotniczą i zapewniamy jej interoperacyjność tam, gdzie obecnie są luki - podkreśliła niemiecka minister obrony.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | obrona przeciwlotnicza | Litwa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy