Reklama

Reklama

Estonia wprowadzi bezpłatny transport publiczny. Będzie pierwsza na świecie

Od lipca mieszkańcy Estonii będą mogli podróżować po swoim kraju bezpłatnie - zapowiadają tamtejsze władze. To nie pierwsza taka inicjatywa w tym państwie. Od 2013 roku w Tallinie działa bezpłatna komunikacja miejska.

Od pięciu lat mieszkańcy stolicy Estonii mogą korzystać z komunikacji publicznej za darmo. Estońskie władze chcą od 1 lipca zastosować takie rozwiązanie w komunikacji międzymiastowej. Dzięki temu licząca niespełna półtora miliona mieszkańców Estonia ma utworzyć jako pierwsza na świecie strefę bezpłatnego transportu, działającą każdego dnia na terytorium całego państwa. 

Minister gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson zapowiada, że część kraju będzie objęta okresem przejściowym, zanim całkowicie zostaną wycofane opłaty za bilety. Zaznacza też, że niektóre regiony zrezygnowały na razie z przystąpienia do systemu darmowej komunikacji międzymiastowej. 

Reklama

Już teraz Estonia pokrywa ze środków budżetowych 80 procent kosztów połączeń transportu publicznego na prowincji. Na wdrożenie nowego systemu przeznaczono w tym roku około 13 milionów euro, a w przyszłym - 21 milionów euro.

Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie portalu Postimees, pomysł bezpłatnego publicznego transportu popiera zaledwie co trzeci mieszkaniec Estonii. Podoba się on przede wszystkim mieszkańcom dużych miast. 

Komentatorzy zaznaczają, że przyczyną niskiej popularności tego pomysłu jest prawdopodobnie obawa o utrzymanie jakości usług przewozowych lub przyzwyczajenie do poruszania się własnym środkiem transportu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy