Reklama

Estonia: Rosjanie bez prawa głosu w wyborach lokalnych? Koalicja podzielona

Helir-Valdor Seeder, przewodniczący wchodzącej w skład rządu Estonii partii Ojczyzna, wezwał do pozbawienia możliwości głosowania w wyborach lokalnych przebywających w Estonii obywateli Rosji. "Reprezentują interesy, które nie sprzyjają społecznej spójności ani bezpieczeństwu Estonii" - ocenił polityk, cytowany w piątek przez portal telewizji ERR.

Seeder, mówiąc o posiadających w Estonii status rezydenta obywatelach Rosji, ocenił, że "głosują oni na kandydatów o określonym profilu mentalnym, reprezentujących określoną grupę ludzi - Rosjan, którzy niekoniecznie znają naszą konstytucję, nie znają estońskiego i nie są dobrze zintegrowani z naszym społeczeństwem".

Estonia. Partia Ojczyzna chce odebrać Rosjanom prawo głosu

- Jak tylko Rosja eskalowała swoją napaść na Ukrainę rok temu, jeszcze jako partia opozycyjna wnieśliśmy projekt ustawy odbierający obywatelom państwa-agresora prawo głosu - przypomniał polityk.

Zgodnie z projektem partii Ojczyzna prawo głosu w wyborach lokalnych utraciliby wszyscy obywatele państw trzecich posiadających w Estonii status stałego rezydenta. Odpowiadając na ten projekt, główna partia koalicji rządowej - Estońska Partia Reform - zaproponowała tymczasowe ograniczenie prawa głosu obywateli państw zagrażających bezpieczeństwu Estonii. Decyzja o jego odebraniu miałaby zawierać ramy czasowe, argumentację i procedurę umożliwiającą uzasadnione wyjątki.

Reklama

Brak jedności w koalicji. "Nie ma podstaw do ograniczania prawa głosu"

Z koniecznością odebrania obywatelom Rosji prawa głosu w wyborach lokalnych nie zgadza się natomiast trzeci koalicjant - Partia Socjaldemokratyczna

- Biorąc pod uwagę analizy ryzyka, z którymi się zapoznałem, nie ma obecnie podstaw do ograniczania prawa głosu w wyborach lokalnych - powiedział w listopadzie, komentując propozycję Estońskiej Partii Reform, minister spraw wewnętrznych z Partii Socjaldemokratycznej Lauri Laanemets.

Stali rezydenci będący obywatelami innych państw mogą w Estonii głosować w wyborach lokalnych, wszyscy obywatele państw UE posiadają prawo głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wybory parlamentarne są natomiast zarezerwowane dla estońskich obywateli. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Estonia | Rosja | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama