Reklama

Reklama

​Eskalacja konfliktu dyplomatycznego między Chinami a Szwecją

Ambasada ChRL w Sztokholmie zażądała przeprosin za "obrażanie Chin", jak oceniła program satyryczny wyemitowany w szwedzkiej telewizji SVT. Spór między krajami może mieć związek m.in. z dalajlamą i prześladowaniami Ujgurów - oceniają komentatorzy.

Według ambasady program "Svenska Nyheter", nadany w weekend na antenie Sveriges Television, "łamie podstawowe zasady moralne rodzaju ludzkiego", "jawnie rozpowszechnia i popiera rasizm i ksenofobię" oraz "obraża Chiny". "Wzywamy SVT i (twórców) programu, by natychmiast wystosowali przeprosiny" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej placówki.

Atak na program telewizyjny to kolejna runda konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Pekinem a Sztokholmem. Rozpoczął się on w ubiegłym tygodniu, gdy ambasada ChRL zaprotestowała przeciwko wyrzuceniu chińskich turystów z hostelu w Sztokholmie przez szwedzką policję, co oceniła jako "brutalne znęcanie się", "zagrożenie życia" i "łamanie praw człowieka wobec obywateli Chin".

Reklama

Chińska ambasada wystosowała ostrzeżenia dla odwiedzających Szwecję turystów z ChRL. Stwierdziła w nim m.in., że od kwietnia niemal codziennie otrzymuje zawiadomienia o "kradzieżach i napadach", których ofiarami padają Chińczycy, tymczasem - zdaniem ambasady - szwedzka policja nie rozwiązała ani jednej z tych spraw.

W spornym programie satyrycznym w SVT również pojawił się "apel do turystów z Chin", w którym jednak w niewyszukanych słowach informuje się ich, że w Szwecji powinni zachowywać się przyzwoicie. Program nawiązuje do fatalnej opinii, jaką wyrobili sobie na świecie goście z Państwa Środka, m.in. do sprawy znaku rzekomo informującego - wyłącznie w języku chińskim - o zakazie defekacji na terenie otaczającym paryski Luwr.

Twórcy programu drwią również z teatralnego zachowania chińskich turystów wyrzucanych ze sztokholmskiego hostelu, widocznego na opublikowanych w sieci nagraniach z tego zdarzenia, jak również z zarzutów pod adresem Szwedów o rasizm wobec Chińczyków.

Incydent z turystami miał miejsce 2 września, ale ambasada nagłośniła sprawę dopiero po ponad dwóch tygodniach. Według części komentatorów sugeruje to związek tej sprawy z wizytą dalajlamy - duchowego przywódcy Tybetańczyków, uznawanego przez komunistyczne władze Chin za groźnego separatystę. Dalajlama XIV odwiedził Szwecję 12 września.

Źródło szwedzkiego dziennika "Aftonbladet" w szwedzkim rządzie oceniło z kolei, że Pekin wyolbrzymił sprawę z turystami, by ukarać Sztokholm za protesty przeciwko uwięzieniu księgarza Gui Minhaia, który pracował w Hongkongu i wydawał książki na temat chińskich dygnitarzy. Gui, który ma obywatelstwo Szwecji, został uprowadzony w 2015 roku w Tajlandii i obecnie jest przetrzymywany przez chińskie władze.

Kolejny wątek

Kolejnym wątkiem w tej sprawie może być sytuacja muzułmańskiej mniejszości etnicznej Ujgurów w regionie Sinkiang (Xinjiang) na zachodzie Chin. Szwedzka Agencja ds. Migracji zdecydowała 13 września o wstrzymaniu "wszelkich deportacji Ujgurów i innych mniejszości z prowincji Sinkiang, którzy mają nakaz wydalenia" ze Szwecji - potwierdziła w mailu do PAP Guna Graufelds z tej agencji.

W komentarzu do tej decyzji powołano się m.in. na ustalenia niezależnych ekspertów z oenzetowskiego Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD). Według nich nawet milion osób w Sinkiangu może być przetrzymywanych przez chińskie władze w obozach internowania pod pretekstem walki z terroryzmem. Pekin zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że podejmuje tylko konieczne działania przeciwko ekstremizmowi religijnemu.

Według obserwatorów Pekin wykorzystywał wcześniej turystów do wywierania presji gospodarczej na inne kraje, z którymi prowadził spory polityczne, choć nigdy nie przyznał tego oficjalnie. Na przykład w 2017 roku władze Chin zakazały sprzedaży wycieczek grupowych do Korei Południowej, gdy Seul zgodził się na instalację elementów amerykańskiego systemu obrony rakietowej THAAD, przeciwko któremu protestowała ChRL.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy