Reklama

Reklama

Erdogan zarzuca Putinowi: Rosja nie wypełniła swoich zobowiązań

Recep Tayyip Erdogan zarzucił Rosji niewywiązywanie się z zobowiązań w sprawie Syrii. Prezydent Turcji przypomniał Władimirowi Putinowi zawarte w Soczi porozumienia z 2019 roku. Strona rosyjska zobowiązała się w nim do "oczyszczenia" niektórych obszarów Syrii z - jak uważa Erdogan - terrorystów.

- Rosja nie wypełniła swoich zobowiązań w Syrii - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan dziennikarzom.

Prezydent Turcji przypomniał zawarte w Soczi porozumienia z 2019 roku. Zgodnie z zawartymi w nim ustaleniami, strona rosyjska wzięła na siebie odpowiedzialność za "oczyszczenie" niektórych obszarów Syrii - poinformowała "Europejska Prawda", powołując się na turecką agencję Anadolu. "Oczyszczenie" miałoby dotyczyć działających tam - zdaniem Erdogana - terrorystów

Erdogan: Podejmiemy niezbędne kroki

- Niestety, pomimo wielokrotnych upomnień ze strony tureckiej, zobowiązania te nie zostały dopełnione. Jeśli nie dotrzymają ich - nie mogą wywiązać się z porozumienia. W odpowiedzi oświadczamy, że w przypadku niewywiązania się z umów, sami podejmiemy niezbędne kroki przeciwko terrorystom - powiedział Erdogan.

Reklama

- Z tym związane są ataki na 12 celów terrorystycznych w syryjskim Kobanie. To część operacji, które będą kontynuowane - dodał turecki prezydent.

W odpowiedzi na atak terrorystyczny w Stambule w niedzielę wieczorem Turcja rozpoczęła operację "Miecz i Pazur" w północnej Syrii i Iraku. Jak twierdzi strona turecka, jej samoloty bojowe zniszczyły tam 89 celów powiązanych z organizacjami terrorystycznymi.

Ataki wymierzone były w bazy Partii Pracujących Kurdystanu i stowarzyszonej z nią syryjsko-kurdyjskiej milicji - Ludowych Sił Samoobrony, które Ankara uważa za organizacje terrorystyczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy