Reklama

Reklama

Erdogan: Chcemy anulować w ONZ decyzję USA ws. Jerozolimy

Turcja wyjdzie z inicjatywą, by ONZ anulowało decyzję USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela - powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jego zdaniem jest to kwestia "sprawiedliwości, a nie rewanżu".

"Będziemy pracować, by anulować niesprawiedliwą decyzję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; jeśli pojawi się tam weto, to skierujemy sprawę do Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - przekazał za pośrednictwem telekonferencji Erdogan zgromadzonym na wiecu poparcia dla Palestyńczyków w mieście Konya.

"Nie szukamy rewanżu, ale sprawiedliwości" - oświadczył prezydent Turcji. "Jesteśmy muzułmanami, nie możemy dyskryminować, być rasistami czy antysemitami" - zaznaczył.

Masowe protesty

Stany Zjednoczone są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i mają w niej prawo weta, co oznacza, że każdy ruch w celu anulowania decyzji Waszyngtonu prawdopodobnie zostanie zablokowany - zauważa Reuters.

Reklama

Dwóch Palestyńczyków zginęło w piątkowych starciach podczas protestów przeciw decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - informuje AFP. Jak odnotowuje z kolei agencja dpa, do manifestacji przeciwko decyzji Waszyngtonu doszło w piątek również w Malezji, gdzie tysiące osób zgromadziły się przed ambasadą USA w Kuala Lumpur.

6 grudnia Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Liderzy UE nie poparli Trumpa

W czwartek na szczycie UE w Brukseli liderzy państw Unii Europejskiej potwierdzili, że "28" będzie respektować międzynarodowy konsensus dotyczący Jerozolimy, zanim ostateczny status tego miasta zostanie uzgodniony w bezpośrednich rozmowach między Izraelczykami a Palestyńczykami. Z kolei skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy