Reklama

Emmanuel Marcon: Na ostatnie dwa lata kadencji nowy rząd

​Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w czwartek (2 lipca), że na ostatnie dwa lata jego obecnej kadencji powołany zostanie nowy rząd, jednak nie wypowiedział się na temat przyszłości premiera Edouarda Philippe'a.

"Nowy etap to nowe cele w zakresie niezależności, odbudowy, pojednania i nowych metod. Za to będzie odpowiadał nowy zespół" - powiedział Macron w wywiadzie udzielonym prasie regionalnej.

Agencja Reutera zwraca uwagę na narastające spekulacje na temat przetasowań w rządzie po niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych we Francji i dobrym wyniku Zielonych kosztem prezydenckiej partii LREM.

Macron poinformował również, że jedną z reform, które chciałby wprowadzić w ostatnich dwóch latach swej obecnej kadencji, jest naprawa systemu emerytalnego.

Reklama

"Czy reforma emerytalna zostanie wyrzucona do kosza? Nie. Byłoby to błędem" - ocenił. "Poproszę rząd o ponowne i dogłębne zaangażowanie się w konsultacje społeczne począwszy od lata" - zapowiedział prezydent, dodając że jest otwarty na zmiany w dotychczasowym projekcie.

"Nie można wznowić reformy bez zmian po zakończeniu kryzysu wywołanego koronawirusem" - przyznał Macron.

Forsowana przez rząd Macrona reforma systemu emerytalnego wywołała gwałtowne protesty, które z różnym nasileniem trwały od grudnia 2019 r. do wybuchu pandemii.

Najbliższe wybory prezydenckie we Francji są zaplanowane na 2022 r. Macron został wybrany na najwyższe stanowisko w państwie w 2017 r.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama