Reklama

Reklama

Emmanuel Macron: To atak na europejską suwerenność

Otrucie byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala to atak na europejską suwerenność - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Ten atak to poważne wyzwanie dla naszego bezpieczeństwa. To atak na europejską suwerenność" - powiedział Emmanuel Macron w Brukseli.

Na unijnym szczycie liderzy państw Wspólnoty poparli Wielką Brytanię, na terenie której doszło do użycia broni chemicznej, i obwinili o atak Rosję.

W poniedziałek kolejne państwa, w ślad za Wielką Brytanią, mają wydalić rosyjskich dyplomatów. Wśród krajów, które rozważają taki krok, jest Polska.

Co wydarzyło się w Salisbury

Skripal - były pułkownik GRU, w przeszłości skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii - oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Reklama

W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem m.in. policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów ds. broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.

Podczas szczytu w Brukseli Theresa May określiła ten atak mianem "bezczelnego i bezmyślnego".

Reklama

Reklama

Reklama