Reklama

Reklama

Emmanuel Macron: Francja zwróci dzieła sztuki zrabowane w Beninie w XIX w.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w piątek podczas szczytu Francja-Afryka w Montpellier, że 26 dzieł sztuki zrabowanych w XIX w. z pałacu Abomey zostanie zwróconych Beninowi. Dzieła sztuki znajdujące się we Francji zostaną również zwrócone na Wybrzeże Kości Słoniowej.

Zrabowane artefakty wrócą do Beninu pod koniec października - ogłosił Macron podczas spotkania z prezydentem Beninu Patrice'em Talonem.

Benin zażądał zwrotu dzieł sztuki z tzw. "Skarbu Behanzin" zrabowanego w 1892 roku.

Decyzja ta była następstwem raportu naukowców Benedicte'a Savoya z College de France i Felwine'a Sarra z Uniwersytetu Saint-Louis w Senegalu. Obaj specjaliści zaproponowali restytucję dziesiątek tysięcy dzieł sztuki prymitywnej skradzionych w Afryce Subsaharyjskiej podczas kolonizacji.

"Nowe relacje" z państwami Afryki

W grudniu 2020 r. francuski parlament zatwierdził zwrot 26 dzieł do Beninu, obecnie przechowywanych w muzeum Quai Branly-Jacques Chirac w Paryżu.

Restytucja dzieł sztuki zrabowanych z Afryki jest jednym z najważniejszych punktów "nowych relacji", jakie prezydent Macron zamierza nawiązać z państwami Afryki - komentuje zapowiedź prezydenta agencja AFP.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL