Reklama

Reklama

Emilie Benes Brzezinski nie żyje. Matka ambasadora USA miała 90 lat

Emilie Benes Brzeziński nie żyje. Wdowa po Zbigniewie Brzezińskim i matka obecnego ambasadora USA w Polsce zmarła w wieku 90 lat. Informację o jej śmierci przekazała jej córka, dziennikarka Mika Brzezinski.

 "To jest trudne do napisania, a nawet zrozumienia. Razem z moimi braćmi, Ianem i Markiem, chcieliśmy podać informację o śmierci naszej pięknej matki Emilie Benes Brzezinski" - napisała prezenterka telewizji MSNBC na swoim koncie na Instagramie.

"Zespół Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie przekazuje szczere wyrazy współczucia dla Ambasadora i jego rodziny" - czytamy w komunikacie ambasady. 

Emilie Benes Brzezinski nie żyje. Była rzeźbiarką

Emilie Benes Brzezinski była artystką i rzeźbiarką pochodzenia czeskiego i krewną przedwojennego premiera i prezydenta Czechosłowacji Edvarda Benesza, a urodziła się w Szwajcarii. Jak napisała jej córka, do USA przybyła podczas II wojny światowej, mimo że w statek, który ją przewiózł, trafiła niemiecka torpeda. Zbigniewa Brzezińskiego, późniejszego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Cartera, poznała na studiach.

Reklama

Mika podkreśliła, że była niezależną kobietą.

"Złamała protokół w Chinach, kiedy wstała by zaproponować toast podczas państwowej kolacji; pouczała Jana Pawła II na temat antykoncepcji i potrzeby kobiet w kapłaństwie podczas kolacji z nim; zawsze mówiła mojemu ojcu, że mógł swobodnie dążyć do pokoju na Bliskim Wschodzie tak długo, jak ona mogła swobodnie uprawiać swoją sztukę" - wspominała córka rzeźbiarki. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy