Reklama

Reklama

Emerytura sędziów Sądu Najwyższego. KE zamknęła postępowanie naruszeniowe

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o zamknięciu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce wszczętej 2 lipca 2018 r. Chodzi o wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego.

24 czerwca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii.

Polska zmieniła swoje ustawodawstwo poprzez usunięcie kwestionowanych zapisów i nic nie wskazuje na to, by sędziowie Sądu Najwyższego, których dotyczy kwestionowane ustawodawstwo, nadal byli nim dotknięci. W konsekwencji sprawa ta została rozwiązana i w związku z tym Komisja postanowiła ją zamknąć - poinformowała KE w czwartek.

Obniżenie wieku emerytalnego

Chodzi o ustawę o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r., zgodnie z którą wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Reklama

Polskie władze zmieniły przepisy, których dotyczy skarga, ale KE zdecydowała się wtedy na podtrzymanie zarzutów, bo jej zdaniem nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, a waga sprawy była tak duża, że był wyraźny interes w jej rozstrzygnięciu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy