Reklama

Elon Musk: Prawie 100 aktywnych terminali Starlink w Iranie

Elon Musk powiedział w poniedziałek, że jego firma jest bliska posiadania 100 aktywnych terminali Starlink w Iranie. Trzy miesiące wcześniej dyrektor generalny SpaceX napisał na Twitterze, że aktywuje usługę w związku z protestami w całym kraju.

Miliarder przekazał we wrześniu, że aktywuje Starlink w Iranie w ramach wspieranych przez USA wysiłków "na rzecz zwiększenia wolności w internecie i swobodnego przepływu informacji" do Irańczyków.

Satelitarna usługa szerokopasmowa może pomóc Irańczykom obejść rządowe ograniczenia dostępu do internetu i niektórych platform mediów społecznościowych podczas protestów w całym kraju.

Śmierć Mahsy Amini

Masowe demonstracje w Iranie rozpoczęły się w połowie września po śmierci 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu; według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy. 

Reklama

12 grudnia w Iranie dokonano drugiej egzekucji uczestnika antyrządowych protestów, 23-letniego Madżidreza Rahnawarda. Rahnaward został stracony za rzekome rzekome śmiertelne ugodzenie nożem dwóch funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i ranienie czterech kolejnych. Według Amnesty International w roku 2021 w Iranie wykonano co najmniej 314 wyroków śmierci.

Pierwszą egzekucję uczestnika protestów w Iranie, również oskarżonego o "moharebeh", przeprowadzono na początku grudnia. 23-letniego Mohsena Szekariego powieszono za domniemane ranienie ostrym przedmiotem członka irańskich służb bezpieczeństwa i zablokowanie drogi w Teheranie.

INTERIA.PL/Reuters
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Iran | Mahsa Amini | Starlink | protesty w Iranie

Reklama

Reklama

Reklama