Reklama

Reklama

Elie Wiesel nie żyje

Prof. Eliezer "Elie" Wiesel nie żyje. Żydowski pisarz, dziennikarz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla zmarł w sobotę Nowym Jorku - poinformował instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wiesel miał 87 lat.


Wiesel pochodził z Rumunii. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. W Auschwitz zginęły jego matka i najmłodsza z trzech jego sióstr. Po wonie wyjechał do Francji, a 1956 roku do Stanów Zjednoczonych.

Jest pomysłodawcą terminu Holocaust. Swoją twórczość i działalność społeczną poświęcił martyrologii Żydów. Był aktywnym syjonistą.

Spośród ponad 50 książek Wiesela za najważniejszą uważana jest "Noc". Jest to napisana prostym językiem relacja z tego, co działo się w Auschwitz-Birkenau.

Wielokrotnie angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski określił go mianem "posłańca ludzkości". Został nagrodzony za działalność na rzecz pokoju i "przesłanie pokoju, zadośćuczynienia i godności ludzkiej".

Reklama

W latach 1980-1986 był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. W 2005 r. przyznano mu odznaczenie "Dignitas Humana Award".

Reklama

Reklama

Reklama