Reklama

Reklama

Eksplozja w rosyjskim centrum wirusologii. "Nie ma zagrożenia"

Lekarze walczą o życie rannego w wybuchu, do którego doszło w centrum wirusologii w obwodzie nowosybirskim. Władze zapewniają, że nie ma zagrożenia biologicznego – informują rosyjskie media. BBC przypomina, że ośrodek jest jednym z największych na świecie, prowadzone są tam badania nad najbardziej śmiercionośnymi wirusami jak Ebola czy HIV.

Do wybuchu doszło w poniedziałek wieczorem w centrum wirusologii Wektor w Kolcowie (obwód nowosybirski). Jak informują lokalne władze, w budynku laboratorium podczas remontu wybuchła butla z gazem.

Ranna została jedna osoba. To robotnik, który pracował przy remoncie. Mężczyzna ma poparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Jak informują zagraniczne media, jego stan jest ciężki, lekarze walczą o jego życie.

Ośrodek badawczy Wektor jest w światowej czołówce jeśli chodzi o zbiór wirusów, nad którymi prowadzone są badania. Laboratorium posiada próbki takich wirusów jak m.in. czarna ospa, ptasia grypa, Ebola czy HIV.

Reklama

Ośrodek jest pilnie strzeżony. Budynek otacza drut kolczasty, a na wieżach strażniczych rozlokowani są uzbrojeni żołnierze.   

Jak przypomina BBC, w maju 2004 roku jeden z badaczy pracujących w ośrodku zmarł po tym, jak przypadkowo ukłuł się strzykawką zawierającą wirus Ebola. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy