Reklama

Ekspert ONZ o traktowaniu kobiet w Afganistanie: Zbrodnie przeciw ludzkości

Sposób traktowania kobiet przez talibów polegający na ograniczaniu ich wolności może być równoznaczny ze zbrodniami przeciw ludzkości w rozumieniu prawa międzynarodowego - oświadczył w piątek w raporcie specjalny sprawozdawca ONZ ds. spraw człowieka w Afganistanie Richard Bennett. Większość kobiet w tym kraju pracujących dla rządu straciła pracę lub dostają bardzo niskie zapomogi, by zostały w domu. Talibowie zakazali im również wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek.

Bennett i inni eksperci ONZ uznali, że sposób postępowania talibów wobec kobiet stanowi "jaskrawe pogwałcenie ich praw człowieka i swobód, a także że należy ono do najbardziej drakońskich na świecie i może być uznane za prześladowanie jednej płci - zbrodnię przeciw ludzkości" - głosi sprawozdanie cytowane przez AFP.

Większość kobiet w Afganistanie, które pracowały dla rządu, straciła pracę lub wypłaca się im bardzo niskie zapomogi, by zostały w domu. Na początku października talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek.

Reklama

Ponadto kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez mężczyzny (męża, starszego brata lub ojca), obowiązują je też ścisłe reguły dotyczące ubioru - w miejscu publicznym mogą być widoczne jedynie oczy kobiety.

Od ponad roku dziewczęta mogą się uczyć tylko do piątej klasy włącznie.

Będzie dochodzenie?

"W ostatnich miesiącach łamanie praw kobiet i ich swobód (...) drastycznie się nasiliło" - poinformowali eksperci. "Zamykanie kobiet w domach jest równoznaczne z ich uwięzieniem i najprawdopodobniej prowadzić będzie do nasilenia przemocy domowej i problemów ze zdrowiem psychicznym" - ostrzegają autorzy sprawozdania.

Zalecają też przeprowadzenie dochodzenia w sprawie kroków podejmowanych przez talibów, by ograniczyć wolność kobiet, z założeniem, że mają one charakter "prześladowania w rozumieniu prawa międzynarodowego".

Talibowie rządzą w Afganistanie od 2021 roku. Przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: talibowie | Afganistan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy