Reklama

Reklama

Ekshumowano szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie. Wrócą do Polski

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego - zostały ekshumowane na cmentarzu w Newark-on-Trent w Anglii. W niedzielę prochy prezydentów zostaną sprowadzone do Polski.

Uroczystości sprowadzenia szczątków odbędą się w najbliższą niedzielę 6 listopada. Rozpoczną się one od złożenia wieńców na cmentarzu, po czym odbędzie się msza żałobna w kościele św. Marii Magdaleny oraz uroczystość w ratuszu miasta - podał lokalny dziennik "Newark Advertiser".

Wezmą w nich udział m.in. burmistrz Newark Laurence Goff, Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej RP, ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek, rodziny prezydentów RP na uchodźstwie i ostatni żyjący członek rządu na Uchodźstwie, Tadeusz Musioł.

Reklama

Prochy trzech prezydentów RP na uchodźstwie wrócą do Polski

Sprowadzone do Polski szczątki zostaną w następną sobotę, 12 listopada, uroczyście złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Znajdą się w nim także prochy Ryszarda Kaczorowskiego, który jest pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w świątyni, oraz symboliczne groby Kazimierza Sabbata, którego prochy znajdują się na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, i Edwarda Raczyńskiego, pochowanego w mauzoleum rodzinnym w Rogalinie.

Rząd RP na uchodźstwie był prawowitym przedstawicielstwem Państwa Polskiego od ewakuacji władz w 1939 r. aż do 1990 roku. Jego siedzibą był najpierw Paryż, a od 1940 r. - Londyn. Urząd prezydenta sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz (1939-1947), August Zaleski (1947-1972), Stanisław Ostrowski (1972-1979), Edward Raczyński (1979-1986), Kazimierz Sabbat (1986-1989) i Ryszard Kaczorowski (1989-1990).

Reklama

Reklama

Reklama