Ekshumacje polskich ofiar w Ukrainie. Nowa decyzja władz
Wydaliśmy stronie polskiej pozwolenie na drugą ekshumację Polaków - przekazał ukraiński wiceminister kultury. - Poszukiwane będą szczątki obywateli polskich, żołnierzy, którzy w 1939 roku zginęli we Lwowie i zostali pochowani w Zboiskach - nadmienił w rozmowie z PAP.

Prace ekshumacyjne w miejscu nieistniejącej już wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy ruszyły końcem kwietnia tego roku. W proces włączone są rodziny zabitych, które przekazują materiał do badań genetycznych.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało w ubiegłym miesiącu, że w Puźnikach znaleziono fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Prace zakończyły się 10 maja.
Ekshumacje. Ukraina wydała Polsce drugą zgodę
Tymczasem w środę wiceminister kultury Ukrainy przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że stronie polskiej wydano pozwolenie na drugą ekshumację Polaków.
- Potwierdzamy dziś, że Ukraina wydaje drugie pozwolenie na prace poszukiwawcze na terytorium wsi Zboiska, które dziś leży w granicach Lwowa - przekazał wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos.
Jak zaznaczył, "poszukiwane będą szczątki obywateli polskich, żołnierzy, którzy w 1939 roku zginęli we Lwowie i zostali pochowani w Zboiskach".
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski przekazało w komunikacie, że wniosek o przeprowadzenie kolejnej ekshumacji został złożony przez Instytut Pamięci Narodowej. Resort dodał, że prace będą prowadzone przez stronę polską we współpracy ze stroną ukraińską.
Jak poinformował rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, Instytut złożył wniosek o zgodę na prace ekshumacyjne w Lwowie-Zboiskach 5 lutego 2025 roku.
- Gdy otrzymamy formalne potwierdzenie, rozpoczniemy przygotowania do prac na terenie Ukrainy - przekazał Leśkiewicz.
W 2019 roku IPN w wyniku prac poszukiwawczych zlokalizował na terenie dawnego cmentarza we Lwowie-Zboiskach miejsce pochówku żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1939 r. w obronie Lwowa.
Ekshumacje w Puźnikach. "Chodzi o pochowanie przodków z godnością"
Alina Charłamowa, archeolog Specjalistycznej Instytucji "Starożytności Wołyńskie", która przewodziła ukraińskim zespołem podczas prac ekshumacyjnych w Puźnikach opowiedziała w jednym z wywiadów o poszukiwaniach masowego grobu, do którego trafiły ciała mieszkańców wsi, zabitych przez żołnierzy UPA.
- Podczas ekshumacji znaleźliśmy zbiorową mogiłę, w której znajdowały się szczątki 42 osób. Wśród nich jest około 10 dzieci. Ponadto troje z tych dzieci jest małych, ma mniej niż 3 lata. Wśród dorosłych około połowę stanowią kobiety, a połowę mężczyźni - ujawniła.
Zapowiedziała, że poszukiwania w tej nieistniejącej wsi będą kontynuowane, powinna być tam jeszcze jedna mogiła.
Charłamowa podkreślała, że Polacy traktują ekshumacje bardzo poważnie i przede wszystkim chodzi tu o "pochowanie przodków z godnością".