Reklama

Reklama

EFSA ostrzega: Ptasia grypa może się pojawić w Europie Wschodniej

Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia grypy ptaków. Zagrożone regiony to między innymi Europa Wschodnia. Ostatni raz choroba ta była w Polsce na początku bieżącego roku, powodując ogromne straty materialne.

"Wzywa się państwa UE do nasilenia nadzoru i środków bezpieczeństwa biologicznego, aby chronić się przed możliwymi nowymi ogniskami ptasiej grypy w tym roku" - czytamy na stronie EFSA.

Urząd wyjaśnia, że ostrzeżenie jest następstwem wybuchów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wśród dzikich i domowych ptaków w zachodniej Rosji i Kazachstanie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikich ptaków wodnych do Europy.

W opinii ekspertów EFSA, Europa Północna i Wschodnia będzie prawdopodobnie najbardziej narażona na nowe epidemie, biorąc pod uwagę doświadczenia z przeszłości. Kiedy HPAI wykryto na tym samym obszarze Rosji latem 2005 i 2016 r., pojawiły się epidemie w Europie Północnej i Wschodniej. "Jeśli schemat powtórzy się w tym roku, oczekuje się, że HPAI dotrze do tych samych obszarów Europy jesienią lub zimą. Możliwe jest również późniejsze rozprzestrzenianie się na kraje Europy Południowej i Zachodniej" - napisano w komunikacie. 

Reklama

Siedem ognisk

W nowym raporcie Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej pod kątem ptasiej grypy, obejmującym okres od maja do sierpnia 2020 r. poinformowano, że w tym czasie w Europie odnotowano siedem ognisk wirusa grypy ptaków (H5N8) u drobiu: jedno w Bułgarii, sześć na Węgrzech oraz jedno ognisko wirusa nisko zjadliwej grypy ptaków (LPAI) A (H5N3) u drobiu we Włoszech.

W opinii tamtejszych specjalistów, wszystkie sześć ognisk wykrytych na Węgrzech było ogniskami wtórnymi i wydaje się, że są końcem epidemii (H5N8), którą zaobserwowano u drobiu zimą i wiosną w Europie Środkowej od grudnia 2019 r. Wówczas wykryto 334 ogniska tej choroby.

"Analiza genetyczna HPAI Wirusy (H5N8) wyizolowane w tym okresie sprawozdawczym z Bułgarii i Węgier nie wykryły żadnych większych zmian w porównaniu z wirusami zebranymi w odpowiednich krajach w pierwszych miesiącach 2020 r. Sugeruje to raczej przetrwanie wirusa w tych dwóch krajach, a nie nowe przenoszenie przez zakażone dzikie ptaki" - zaznaczono w raporcie.

Wysoce zakaźna choroba ptaków dzikich i domowych

Grypa ptaków jest niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową drobiu, powodującą wysoką śmiertelność u ptaków domowych i dzikich. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.

Wykrycie tej choroby w kraju uniemożliwia eksport drobiu do krajów pozaunijnych.

Ostatnia epidemie grypy ptaków pojawiła się w Polsce na przełomem grudnia ubiegłego roku i stycznia bieżącego roku. W sumie wykryto 35 ognisk tej choroby, głównie w stadach kaczek i indyków. Ostatni przypadek stwierdzono 31 marca bieżącego roku w woj. lubuskim. W tym czasie choroba zaatakowała polski drób w dziewięciu województwach, przyczyniając się do likwidacji setek tysięcy sztuk ptactwa.

Od połowy sierpnia bieżącego roku, gdy minęły trzy miesiące od likwidacji ostatniego ogniska ptasiej grypy, Polska otrzymała status kraju wolnego od tej choroby, co oznaczało możliwość wznowienie wysyłek drobiu m.in. do krajów azjatyckich.

Polska jest liderem w produkcji drobiu w UE, dostarczając 3,2 mln ton tego mięsa (2019 r.). Wartość eksportu w ubiegłym roku to 3,1 mld euro. Polska wywozi za granicę ok. 50 proc. produkowanego drobiu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy