Reklama

Reklama

Dziennikarze oskarżeni o próbę szantażu króla

Dwoje francuskich dziennikarzy zostało oskarżonych o próbę szantażowania króla Maroka Mohammeda VI; mieli w zamian za pieniądze odstąpić od publikacji książki zawierającej treści kompromitujące monarchę - poinformowały w sobotę media.

Eric Laurent i Catherine Graciet zostali zatrzymani w czwartek, gdy przedstawiciel marokańskich władz wręczał im pieniądze po podpisaniu przez nich zobowiązania do niepublikowania książki - poinformował w radiu RTL królewski adwokat Eric Dupont-Moretti. Akcja, jak piszą media, została zaaranżowana przez policję.

Adwokat powiedział, że podczas lipcowego spotkania z przedstawicielami dworu dziennikarze zażądali 3 mln euro za odstąpienie od publikacji książki. Laurent miał ostrzegać otoczenie króla, że książka zawiera kompromitujące go treści. Nie podano, jakie.

Reklama

Laurent i Graciet wydali już jedną książkę o marokańskim monarsze w roku 2012. Nosiła tytuł "Król Drapieżca", koncentrowała się na korupcji w Maroku i opisywała, jak fortuna królewska potężniała od chwili wstąpienia na tron Mohammeda VI w roku 1999.

Marokańskie prawo zabrania krytykowania władcy. Każdemu, kto to robi, grozi kara do pięciu lat więzienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy